Video: Veronika Zuzulová vyhrala preteky v Mníchove

Zuzulova
Foto: SITA/AP

MNÍCHOV 1. januára (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Veronika Velez-Zuzulová začala nový rok 2013 na víťaznej vlne, keď triumfovala v paralelnom slalome Svetového pohára v Mníchove.

V Olympijskom parku v bavorskej metropole dosiahla druhé prvenstvo v bojoch o veľký krištáľový glóbus v kariére. Nadviazala tak na sobotňajšie víťazstvo z rakúskeho Semmeringu.

V Mníchove zdolala Velez-Zuzulová vo finále líderku Svetového pohára Tinu Mazeovú zo Slovinska.

Dvadsaťosemročná Bratislavčanka bola rýchlejšia v oboch finálových jazdách, v celkovom súčte Mazeovú zdolala o 65 stotín sekundy.

Velez-Zuzulová začala svoje mníchovské účinkovanie súbojom s Rakúšankou Carmen Thalmannovou, ktorú porazila v súčte o 48 stotín sekundy. Vo štvrťfinále o 49 stotín vyradila talentovanú Američanku Mikaelu Skiffrinovú, v semifinále po dramatickom priebehu o 27 stotín Rakúšanku Michaelu Kirchgasserovú.

„Nedokážem dobre vysvetliť tajomstvo môjho druhého úspechu v tak krátkom čase. Čakala som dlhých jedenásť rokov na prvé víťazstvo a teraz po troch dňoch oslavujem druhý triumf. Je to neuveriteľné. Sú to neskutočné pocity. Pred pár dňami to bolo oveľa emocionálnejšie, keďže som vyhrala prvýkrát. Teraz sú to iné pocity, keďže je to druhý triumf. Som veľmi spokojná. Po Semmeringu sme veľa netrénovali. Pri silvestrovskej oslave sme sa s realizačným tímom smiali, že by bolo dobré, ak by sme o pár hodín opäť oslavovali. Preteky sme si však chceli predovšetkým užiť a teraz máme všetci veľkú radosť,“ povedala pre Eurosport Velez-Zuzulová.

Preteky mužov vyhral domáci Nemec Felix Neureuther, ktorý si vo finále poradil s Rakúšanom Marcelom Hirscherom. Tretiu priečku obsadil Francúz Alexis Pinturault.

Preteky v Mníchove boli pozývacie. Štartovalo na nich po 16 mužov a žien na základe výsledkov vo Svetovom pohári v slalome i v celkovom hodnotení seriálu. Jednotlivé kolá sa išli na 200 m trati pod umelým osvetlením na dve jazdy, víťazom súboja sa stal súťažiaci s lepším súčtom časov. Preteky sledovalo takmer 30-tisíc divákov.

Najlepšia Slovenka v histórii

Velez-Zuzulová sa v pretekoch Svetového pohára postavila v Mníchove pätnástykrát na pódium pre tri najlepšie pretekárky. Celkovo je to jej 41. prienik do Top 10, všetky tieto umiestnenia dosiahla v slalome. V súčasnosti je už najlepšou Slovenkou v histórii SP.

Doteraz v elitnom seriáli sa z víťazstva tešila len terajšia šéfka Slovenskej lyžiarskej asociácie Jana Gantnerová-Šoltýsová, dnes 53-ročná funkcionárka triumfovala 17. decembra 1980 v zjazde v Altenmarkte-Zauchensee. Velez-Zuzulová si vybojovala v Mníchove aj finančnú prémiu vo výške 40-tisíc švajčiarskych frankov (cca. 33-tisíc eur) a v súčte so zárobkom v Semmeringu si na účet pripísala celkovo 75-tisíc švajčiarskych frankov.

Výsledky:

Paralelný slalom:

Muži: 1. Felix Neureuther (Nem.), 2. Marcel Hirscher (Rak.), 3. Alexis Pinturault (Fr.), 4. Andre Myhrer (Švéd.), 5. – 8. Ivica Kostelič (Chor.), Jens Byggmark (Švéd.), Fritz Dopfer (Nem.), Mattias Hargin (Švéd.)

Ženy: 1. Veronika Velez-Zuzulová (SR), 2. Tina Mazeová (Slovin.), 3. Michaela Kirchgasserová (Rak.), 4. Tanja Poutiainenová (Fín.), 5. – 8. Viktoria Rebensburgová (Nem.), Julia Mancusová (USA), Maria Pietilaeová-Holmnerová (Švéd.), Mikaela Shiffrinová (USA)

Poradie vo SP 2012/2013

Muži:

Celkovo (po 15 z 37 pretekov): 1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 689 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 640, 3. Ted Ligety (USA) 552, 4. Felix Neureuther (Nem.) 396, 5. Kjetil Jansrud (Nór.) 322, 6. Hannes Reichelt (Rak.) 289, … 62. Adam Žampa (SR) 44

Slalom (po 4 z 11 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 320 bodov, 2. Felix Neureuther (Nem.) 296, 3. André Myhrer (Švéd.) 250, 4. Alexis Pinturault (Fr.) 168, 5. Jens Byggmark (Švéd.) 135, 6. Manfred Moelgg (Tal.) 119,… 34. ADAM ŽAMPA (SR) 15

Ženy:

Celkovo (po 18 z 37 pretekov): 1. Tina Mazeová (Slovin.) 1139 bodov, 2. Maria Höflová-Rieschová (Nem.) 647, 3. Kathrin Zettelová (Rak.) 597, 4. Anna Fenningerová (Rak.) 450, 5. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 421, 6. Lindsey Vonnová (USA) 414, … 12. Veronika Velez-Zuzulová 305, 75. Petra Vlhová (obe SR) 24

Slalom (po 5 z 11 pretekov): 1. Tina Mazeová (Slovin.) 310 bodov, 2. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 305, 3. Maria Höflová-Rieschová (Nem.) 239, 4. Tanja Poutiainenová (Fín.) 230, 5. Mikaela Shiffrinová (USA) 226, 6. Maria Pietilaeová-Holmnerová (Švéd.) 202, … 32. Petra Vlhová (SR) 24

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAksel Lund SvindalAndre MyhrerAnna FenningerováFelix NeureutherHannes ReicheltIvica KosteličJulia MancusováKathrin ZettelováKjetil JansrudLindsey VonnováMarcel HirscherMaria Höflová-RieschováMikaela ShiffrinováPetra VlhováTina MazeováVeronika Velez-ZuzulováVeronika ZuzulováViktoria Rebensburgová