Video: V súťaži zručností Zápasu hviezd NHL dominoval východ

Dylan Larkin
Dylan Larkin je najrýchlejším korčuliarom histórie NHL. Foto: SITA/AP

NASHVILLE 31. januára (WebNoviny.sk) – Nováčik Detroitu Dylan Larkin je najrýchlejším korčuliarom histórie NHL. Aspoň čo sa týka účinkovania v súťažiach zručnosti, ktoré sú tradičným predkrmom pred hlavným programom Zápasu hviezd z prestížnej zámorskej hokejovej profilige.

Iba 19-ročný útočník Red Wings (nar. 30. 7. 1996) v sobotňajšej súťaži o najrýchlejšieho korčuliara v Bridgestone Arene v Nashville prekonal doterajší rekordný zápis Mika Garntnera 13,386 s, pochádzajúci ešte z roku 1996. Larkin zvládol svoje rýchlostné kolo po vymedzenej časti ľadovej plochy za 13,172 s.

Keď bývalý skvelý útočník Washingtonu, NY Rangers či Toronta Garnter pred dvoma desaťročiami utvoril vtedajšie maximum, súčasný rekordér Larkin ešte nebol na svete. Podľa jeho slov Gartnerov zápis, ktorý bol v tom čase o 17 rokov starší, ako je teraz on sám, je oveľa pozoruhodnejší. Larkin sa vrútil do svojho rýchlostného kola tak divoko, že to chvíľami vyzeralo, že nevyberie niektorú zo zákrut a spadne. „Krátko pred začiatkom svojho výkonu som si vravel, že pôjdem do toho a dám zo seba všetko. Ak by som spadol, mohlo to dopadnúť zle a mohla to byť moja posledná účasť na All Star Game, ale nejako som sa udržal na nohách. Ani som nevedel, že som prekonal rekord, až kým som nezačul šialený rev publika. Ani som sa radšej nepozrel na časomer,“ uviedol Larkin na webe NHL.

Na ľade doslova lietal

Larkin sa stal víťazom osemčlennej súťaže „rýchlikov“ na ľade, keď vo svojej dvojičke zdolal švajčiarskeho obrancu v službách Nashvillu Romana Josiho. Výkonom 12,894 s na skrátenom ovále navyše získal pre svoj tím bonusový bod. Keďže aj Brandon Saad (Columbus) bol rýchlejší ako Matt Duchene (Colorado) a Kris Letang (Pittsburgh) zdolal Dustina Byfugliena (Winnipeg), Východ napokon dominoval v rýchlostných zápoleniach nad Západom 5:1. Jedine Erik Karlsson (Ottawa) z tímu Východu nestačil rýchlostne na Taylora Halla (Edmonton). Piaty bod získal opäť Larkin za neskoršie prekonanie Gartnerovho rekordu.

Keď som videl, že nastupujem proti nemu, nečakal som víťazstvo. Viem veľmi dobre, aký je rýchly, keď hráme proti sebe,“ uznal Roman Josi o Larkinovi. „Je pozoruhodné, že prekonal taký starý rekord. On na tom ľade doslova lietal,“ dodal Josi. „Vždy som bol rýchly korčuliar, ťažil som najmä z úvodných troch-štyroch krokov. Keď som však začal viac pracovať na svojej sile, z mojej rýchlosti to ubralo,“ myslí si Larkin.

Celkovo vyhral východ

Víťazstvo v súťaži o najrýchlejšieho korčuliara neobhajoval z vlaňajška Jonathan Drouin z Tampy Bay, ktorý je momentálne suspendovaný vo svojom tíme a požiadal o trejd. Už štvrtý rok v sérii sa stal najrýchlejším korčuliarom nováčik v NHL. Larkin je jediným „prvoročiakom“ v tohtoročnej zostave Zápasu hviezd so zmeneným formátom a zároveň je najmladší zo 44 aktérov All Star víkendu v Nashville. V celkovom účtovaní súťaží zručností Východná konferencia jasne zdolala Západnú 29:12 na body.

V celkovom účtovaní súťaží zručností Východná konferencia jasne zdolala Západnú 29:12 na body. Prispeli k tomu samostatné nájazdy. V nich brankári Východu Roberto Luongo, Braden Holtby a Cory Schneider zneškodnili až 26 z 28 pokusov súpera, zatiaľ čo ich kolegovia získali 17 bodov. Hráči z východu uspeli v štyroch zo šiestich disciplín. Okrem dvoch už spomenutých to bol kreatívny samostatný únik, kde v hlasovaní fanúšikov najviac priazne dostal obranca Montrealu P.K. Subban za napodobnenie Jaromíra Jágra, a presnosť streľby. Tú ovládol John Tavares (New York Islanders). Západ zvíťazil v štafete šikovnosti na čas (strely z prvej, prihrávky, kontrola puku, kontrola hokejky, góly brankárov) a jeho zástupca Shea Weber (Nashville) mal najsilnejšiu strelu.

Video: Subban napodobnil Jágra

Vynovený formát Zápasu hviezd

Milým ozvláštnením soboty bola účasť synov hráčov San Jose Brenta Burnsa a Joa Pavelskiho na ľade. Ovácie si užil nečakaný kapitán Pacifickej divízie John Scott.

Vrcholom All-Star víkendu v Nashville bude v nedeľu 31. januára (od 23.00 h SEČ) Zápas hviezd vo vynovenom formáte. Pôjde o turnaj s tromi 20-minútovými duelmi za účasti štyroch tímov. Nastúpia proti sebe výbery Atlantickej divízie proti Metropolitnej a Centrálna si zmeria sily Pacifickou. Víťazi týchto semifinále sa stretnú vo veľkom finále o celkovým triumf aj jeden milión amerických dolárov. Na ľade budú traja korčuliari proti trom a v prípade remízy prídu hneď na rad samostatné nájazdy.

Zápas hviezd 2016 NHL – sobota – súťaže zručností – výsledky:

Najrýchlejší korčuliar: Východ – Západ 5:1 (bonusový bod Dylan Larkin /Detroit/ 12,894 s)

Kreatívny samostatný únik: Východ – Západ 1:0 (víťaz P.K. Subban /Montreal/ 31% percent hlasov fanúšikov na twitteri)

Presnosť streľby: Východ – Západ 3:2 (bonusový bod John Tavares /New York Islanders/ 12,294 s)

Štafeta šikovnosti: Západ – Východ 2:1 (bonusový bod ľaváci Západu 1:27,687 min)

Najsilnejšia strela: Západ – Východ 3:2 (bonusový bod Shea Weber /Nashville/ 173,97 km/h)

Samostatné nájazdy: Východ – Západ 17:4

Celkovo: Východ – Západ 29:12

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik KarlssonJohn TavaresRoberto LuongoShea Weber