Brady Skjei, Pavol Skalický
Tvrdý súboj Američana Bradyho Skjeia so Slovákom Pavlom Skalickým počas sobotňajšieho zápasu na MS hokejistov do 20 rokov. Foto: facebook.com/pages/International-Ice-Hoc

MALMÖ 28. decembra (WEBNOVINY) – Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov prehrai v sobotňajšom zápase v základnej A-skupine na MS hráčov tejto vekovej kategórie vo švédskom Malmö s rovesníkmi z USA 3:6.

V hale Isstadion viedli favorizovaní Američania v 25. min už 3:0, potom však snaživí Slováci stretnutie čiastočne zdramatizovali. Vďaka gólom kapitána Milana Kolenu a Martina Réwaya znížili v rozpätí necelých dvoch minút v druhej tretine na 2:3.

V závere zápasu však obhajcovia titulu z USA strelili ďalšie tri góly a napokon hladko podľa očakávania zvíťazili. Na konečných 3:6 z pohľadu Slovenska upravil dve minúty pred koncom svojím druhým zásahom v stretnutí Réway. Najlepším hráčom Slovenska bol dvojgólový Martin Réway, na strane súpera ocenili po stretnutí Matta Grzelcyka.

Favorizovaný obhajcovia zlata tak majú na svojom konte šesť bodov, keďže vo svojom úvodnom dueli porazili Čechov 5:1. Zverenci trénera Ernesta Bokroša vstúpili do turnaja hladkým víťazstvom nad Nemeckom (9:2).

V základnej A-skupine na mladých slovenských hokejistov ešte čakajú Kanaďania (30. decembra o 17.30) a Česi (31. decembra o 13.30).

Hokejové MS hráčov do 20 rokov – A-skupina

USA „20“ – Slovensko „20“ 6:3 (2:0, 1:2, 3:1)

Góly:

16:53 – 1:0 J. Eichel (R. Hartman, W. Butcher) – presilová hra

19:59 – 2:0 D. O´Regan (M. Grzelcyk, N. Kerdiles) – presilová hra

24:22 – 3:0 R. Hartman (W. Butcher, J. Eichel) – presilová hra

31:04 – 3:1 M. Kolena (P. Cehlárik) – presilová hra

32:57 – 3:2 M. Réway (D. Gríger, M. Kolena) – presilová hra

49:33 – 4:2 M. Grzelcyk (C. Carrick, T. Dipauli)

54:15 – 5:2 S. Matteau (A. Copp, H. Fasching)

56:34 – 6:2 R. Barber (A. Copp, N. Kerdiles)

57:52 – 6:3 M. Réway (D. Gríger, D. Gachulinec)

Vylúčenia:

04:39 Daniel O´Regan (USA) – 2 min. (podrazenie)

11:08 Stefan Matteau (USA) – 2 min. (nedovolené bránenie v hre)

16:24 Ľubomír Dinda (SVK) – 2 min. (vrazenie na mantinel)

19:17 Richard Sabol (SVK) – 2 min. (zdržiavanie hry)

22:27 Erik Černák (SVK) – 2 min. (hrubosť)

25:04 Andrew Copp (USA) – 2 min. (sekanie)

30:06 Ian McCoshen (USA) – 2 min. (podrazenie)

32:15 Ryan Hartman (USA) – 2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)

36:05 Hudson Fasching (USA) – 2 min. (nedovolené bránenie v hre)

39:01 Erik Černák (SVK) – 2 min. (hrubosť)

42:23 Michal Vajlent (SVK) – 2 min. (sekanie)

strely na bránu: 47:30, vylúčenia: 6:5 na 2 min., presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Papp (Kan.), Romaško (Rus.) – Kowert (Nem.), Saha (Fín.)

USA „20“: Gillies – Skjei, Carrick, Butcher, Santini, McCoshen, Grzelcyk, Slavin – O´Regan, Barber, Kerdiles – Eichel, Erne, Hartman – Copp, Fasching, Matteau – Hinostroza, Dipauli, Shore

Slovensko „20“: R. Sabol – Luža, Predajniansky, Rusina, Gachulinec, Valjent, Černák, Dinda, Kečkeš – Gríger, Kolena, Réway – Lunter, M. Daňo, Cehlárik – Horanský, Mlynčár, Minárik – Skalický, Šimun, Tibenský

I. tretina

Mladí Slováci začali proti favorizovaným obhajcom zlata Američanom takticky veľmi dobre. Pozorne bránili svoju obrannú modrú čiaru a do útoku sa príliš nehrnuli.

Napriek tomu mohli slovenskí hokejisti ísť do vedenia ako prví, ale americký gólman Gillies zneškodnil šance Luntera a Cehlárika v polovici prvej tretiny.

Zatiaľ čo zverenci trénera Bokroša nevyužili prvé dve presilové hry, Američania ich v prevahe o jedného muža potrestali hneď trikrát.

Najprv v 17. min po spolupráci s Hartmanom otvoril skóre Eichel – 1:0 a krátko pred prvou sirénou pridal druhý gól zámorského tímu O´Regan – 2:0.

II. tretina

Aj tretí gól pre mladíkov zo Spojených štátov amerických padol v ich presilovke, dosiahol ho v 25. min Hartman – 3:0.

Slovenskí hráči sa však nepoložili a v 32. min opäť v presilovej hre prvý raz udreli. Po prieniku a strele Cehlárika sa k odrazenému puku dostal kapitán Kolena a bekhendom ho poslal do siete – 3:1.

V 33. min znížil slovenský tím na rozdiel gólu, keď Réway parádne zamiešal puk pred Gilliesom a popod jeho pravý betón nezadržateľne skóroval – 3:2. Tento presný zásah padol rovnako ako aj predchádzajúce štyri v presilovej hre.

Slovensko, hokej, MS 20

III. tretina

Na začiatku tretej tretiny sa Slováci tentoraz ubránili početnej výhode súpera a mohli aj vyrovnať. Šance Horanského, Lužu či Skalického sa však gólmi neskončili.

Hokejovejší Američania predsa len drámu nepripustili a v záverečnej desaťminútovke strelili tri góly. Úspešní strelci boli postupne Grzelcyk, Matteau a Barber – 6:2.

Na slovenskej strane odpovedal v 58. min najlepší hráč Réway, ktorý bez prípravy bekhendom poslal puk pomedzi betóny brankára Gilliesa – 6:3.

Hlas:

Ernest Bokroš (tréner SR „20“): „Vzhľadom na kvalitu obhajcov titulu sme herne obstáli, výkon bol dobrý, ale výsledok sa nedostavil. Pripravili sme sa oň našou nedisciplinovanosťou v prvej tretine, keď Američania potrestali obe naše vylúčenia gólom a rovnako aj následnú presilovku v úvode druhej tretiny. Dvoma presilovkovými gólmi sme sa vrátili do zápasu, znížili na rozdiel jediného gólu, mali i šance, ale napokon sa prejavila väčšia herná kvalita hráčov USA. Po získaní puku dokázali kompletne piati prechádzať rýchlo do nášho pásma a utvárať tlak pred Sabolom, nútiť nás k chybám a pohotovo ich trestať. Tím USA disponuje štyrmi veľmi vyrovnanými formáciami, toľko ich my nemáme. Potešilo však, že chlapci zvládli zápas fyzicky bez najmenších problémov, ukázali statočné srdcia a určite nezaostávali v nekompromisných osobných súbojoch. Vôľa a obrovská chuť zabojovať aspoň o bod nechýbala. Mali sme však viac zdramatizovať zápas, držať výsledok 2:3 čo najviac k záveru a potom sa pokúsiť skórovať v power-play. V pondelok na nás čaká ďalší veľký favorit Kanada. Očakávam rovnaký zápas i rovnakú kvalitu. Verím, že sa však tentoraz poučíme z chýb. Pokiaľ mužstvo zopakuje dnešný výkon, bude to dobrý signál do ďalších bojov na šampionáte.“