Pánik

NEW YORK 23. februára (WEBNOVINY) – Slovenský hokejový útočník Richard Pánik strelil v sobotu prvý gól kariéry v NHL. Presným zásahom sa podieľal na víťazstve Tampy Bay nad Carolinou na jej ľade 5:2.

Pánik sa strelecky presadil vo svojom šiestom zápase v NHL, gól na 3:1 dostal po súboji označenie víťazný. Pánik predviedol skvelú zručnosť: jeho prvú strelu v 48. min brankár Dan Ellis vyrazil, 22-ročný rodák z Martina si však puk dokorčuľoval, z pravej strany ho prehodil cez bránkovisko i ležiaceho gólmana na opačnú a po obkorčuľovaní bránky ho zasunul bekhendom do jej odkrytej časti.

„Bol som skutočne vzrušený. Ani som si tie pocity po góle neuvedomoval. Akoby som na chvíľu omdlel,“ povedal Richard Pánik, ktorý sa počas necelých 8 minút pobytu na ľade prezentoval 4 streleckými pokusmi.

Lightning sú najlepšie strieľajúcim tímom sezóny, v 17 stretnutiach dali 66 gólov. Polovicu z nich dosiahli v tretej tretine. Aj v sobotu otočili vývoj v záverečnej časti hry. „Pohľad na naše štatistiky v tretej tretine je neuveriteľný. Dali sme v nej veľa gólov a dokážeme sa v nej pravidelne presadzovať,“ povedal tréner Tampy Guy Boucher.

Carolina prišla po sérii troch prehier o vedenie v Juhovýchodnej divízii, na čele ju vystriedala práve Tampa.

Jaroslava Haláka vyhlásili za prvú hviezdu zápasu

Brankár Jaroslav Halák vychytal pre St. Louis tesné víťazstvo 2:1 nad Columbusom. Ružinovský odchovanec mal 19 úspešných zákrokov a po zápase ho vyhlásili za prvú hviezdu.

Pred vlastnými fanúšikmi inkasoval prvýkrát od 31. marca 2012, jeho sériu trvajúcu 168 minút a 38 sekúnd ukončil Matt Calvert. Halák v základnej časti z ostatných osemnástich domácich zápasov vychytal 16 víťazstiev. Barret Jackman vytvoril klubový rekord Blues v počte odohratých zápasov obrancu, keď nastúpil už na 616. duel v drese St. Louis.

Skóroval aj Tomáš Tatar

Aj vďaka gólu Tomáša Tatara zastavil Detroit svoju sériu prehier na hodnote päť, Nashville zdolal hladko 4:0. Brankár Red Wings Jimmy Howard si pri prvom shutoute v sezóne pripísal 33 úspešných zákrokov. Tatar v 23. min tretím presným zásahom v sezóne zvýšil na 2:0, keď zareagoval pohotovo a doklepol puk do siete. Tatar, ktorý v sobotu strávil na ľade 11:41 min, má po svojom 10. vystúpení v skrátenej sezóne 2012/2013 bilanciu 3+2.

V súboji medzi obrancami Andrejom Sekerom a Ľubomírom Višňovským, počas výluky spoluhráčmi v drese Slovana Bratislava, sa radoval druhý spomenutý – New York Islanders totiž zvíťazili v Buffale 4:0. Sekera sa vrátil do zostavy Sabres prvýkrát od 11. februára, keď sa zranil v dolnej časti tela. Na ľade strávil 23:43 min a prezentoval sa troma strelami.

Ľubomír Višňovský hral o minútu menej a bol pri dvoch góloch Islanders. Ruský brankár tímu z Long Islandu Jevgenij Nabokov eliminoval 35 striel hráčov súpera, čo bol jeho 53. shutout v NHL. „Niekedy je chytanie veľmi zábavné. Dnes som videl takmer každý puk a ak som ho nevidel, zblokovali ho spoluhráči,“ uviedol Nabokov.

Čistým kontom sa môže pochváliť aj Carey Price z Montrealu, ktorý v sobotu nepustil do bránky Petra Budaja. Canadiens zdolali New York Rangers 3:0, Price zlikvidoval 17 striel. Canadiens sa dostali na 1. miesto Východnej konferencie. Od 39. min sa na ľade už neobjavoval Marián Gáborík.

Ovečkin hetrikom zostrelil New Jersey

Naďalej sa nedarí San Jose, Sharks prehrali s Dallasom 1:3, čo bol ich ôsmy neúspech z ostatných deviatich stretnutí. Michal Handzuš sa v drese San Jose prezentoval počas necelých 13 minút dvoma streleckými pokusmi. Brankár Stars Cristopher Nilstorp sa tešil zo svojho premiérového triumfu v NHL.

Ruský útočník Alexander Ovečkin hetrikom zariadil domáce víťazstvo 5:1 Washingtonu nad New Jersey. Capitals majú po sobotňajšom triumfe na svojom konte 13 bodov a stále patria medzi najhoršie kluby celej súťaže. Ovečkin dosiahol tri góly v NHL po viac ako dvoch rokoch, predchádzajúci hetrik strelil 22. januára 2011 proti Torontu. Celkovo to bol pre kapitána Washingtonu jedenásty trojgólový zápas kariéry. „Je dôležité mať dôveru trénera. Aj keď sa mi v poslednom čase nedarilo podľa predstáv, kouč Adam Oates mi neustále veril,“ uviedol Ovečkin.

Philadelphia bez zraneného slovenského obrancu Andreja Meszároša zvíťazila na vlastnom ľade nad Winnipegom 5:3, keď „letci“ dokázali v záverečnej tretine streliť 3 góly. Tri asistencie zaznamenal Čech Jakub Voráček, v ostatných štyroch stretnutiach nazbieral 11 bodov (4+7). O víťazstve Ottawy 3:2 nad Torontom v kanadskom derby rozhodol 24 sekúnd pred koncom tretej tretiny Colin Greening. Posledný víťaz Stanleyho pohára Los Angeles Kings stúpa v tabuľke nahor, Colorado zdolal 4:1, uspel v treťom zápase v rade.

Výsledky sobotňajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Washington – New Jersey 5:1 (0:0, 1:1, 4:0)

Góly: 26. Ovečkin (Ribeiro, Chimera), 42. Ovečkin (Hendricks, Schultz), 44. Fehr, 56. Ovečkin (Ribeiro, Nicklas Bäckström), 58. Brouwer (Ovečkin, Kundrátek) – 40. Kovaľčuk (Loktionov, Ponikarovskij)

Philadelphia – Winnipeg 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)

Góly: 16. B. Schenn (Briere, Simmonds), 35. Giroux (Timonen, Voráček), 47. B. Schenn (Voráček, Giroux), 49. Simmonds (B. Schenn, Voráček), 60. Rinaldo (Timonen) – 5. E. Kane (Antropov, Byfuglien), 23. O. Jokinen (Wheeler), 32. Burmistrov (Clitsome, Byfuglien)

Edmonton – Phoenix 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 37. Eberle (Jakupov, Gagner), 49. Hartikainen (R. Smyth, Schultz), rozhodujúci sam. nájazd Gagner – 6. Chipchura (N. Johnson, Bissonnette), 30. Lombardi (Boedker, Korpikoski)

Los Angeles – Colorado 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)

Góly: 1. D. Brown (Justin Williams, Kopitar), 15. J. Carter (M. Richards, Vojnov), 23. T. Lewis (Stoll), 37. Kopitar (Penner, King) – 22. Hejduk (Parenteau, Landeskog)

Ottawa – Toronto 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Góly: 11. Zibanejad (Greening, Condra), 40. Condra (Gryba, Greening), 60. Greening (Wiercioch, Zibanejad) – 4. Grabovskij (Kuľomin, McClement), 48. C. MacArthur (Kostka, Kadri)

Buffalo – New York Islanders 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)

Góly: 38. Streit (Moulson, Reasoner), 39. Grabner, 45. Tavares (Moulson, Boyes), 60. C. McDonald (Cizikas, Streit)

Montreal – New York Rangers 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)

Góly: 22. E. Cole, 34. Galchenyuk (Eller, E. Cole), 40. Eller (Galchenyuk, Subban)

Carolina – Tampa Bay 2:5 (0:1, 0:0, 2:4)

Góly: 44. Bowman (Riley Nash, Larose), 57. Larose (Sanguinetti, J. Jokinen) – 11. M. Bergeron, 43. Pouliot (Lecavalier, St. Louis), 48. PÁNIK (A. Hall, Stamkos), 48. Pyatt (Killorn, Brewer), 58. Stamkos (Conacher, Salo)

Detroit – Nashville 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Góly: 6. D. Miller (N. Kronwall, Eaves), 23. TATAR (J. Andersson), 36. N. Kronwall (Daciuk, Abdelkader), 52. Cleary (N. Kronwall, Daciuk)

St. Louis – Columbus 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Góly: 14. C. Stewart (Shattenkirk, Steen), 50. Perron (Backes, Russell) – 39. Calvert (Wisniewski)

Brankár Jaroslav Halák (St. Louis) mal 19 úspešných zákrokov a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu.

Dallas – San Jose 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Góly: 40. Jágr (Jamie Benn, L. Eriksson), 41. Ryder (Goligoski), 58. Jamie Benn (Goligoski, Jágr) – 43. Marleau (J. Thornton)

Calgary – Minnesota 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Góly: 2. Tanguay (Bouwmeester), 48. Stajan (Iginla, Butler), 60. Stajan – 9. Coyle (Bouchard, Brodziak)

Viac k osobe Alexander OvečkinCarey PriceJakub VoráčekJamie BennJaroslav HalákJevgenij NabokovĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMichal HandzušRichard Pánik