Video: Pred nemocnicou v Kvéte sa odpálil islamista

Výbuch v nemocnici v meste Kvéta si vyžiadal desiatky obetí
Foto: SITA/AP

KVÉTA 8. augusta (WebNoviny.sk) – Odštiepená frakcia militantného hnutia Taliban v Pakistane sa prihlásila k zodpovednosti za pondelkový samovražedný bombový útok v nemocnici v juhozápadnom meste Kvéta v provincii Balúčistán, pri ktorom bolo podľa aktuálnych údajov zabitých najmenej 70 ľudí. Informovali o tom tlačové agentúry AP a Reuters.

Hovorca militantnej skupiny Džamáatul Ahrár, Ahsanulláh Ahsan, takisto vyhlásil, že ich muži najprv zastrelili Bilála Kásího, predsedu združenia advokátov Balúčistánu, a keď jeho telo previezli do kvétskej vládnej Civilnej nemocnice, zaútočili na smútiacich, ktorí sa tam zhromaždili, aby sa rozlúčili so zastreleným kolegom.

Skupina Džamáatul Ahrár stojí za viacerými teroristickými činmi spáchanými v posledných rokoch v Pakistane. Jej prihlásenie sa k zodpovednosti nebolo možné nezávisle overiť, dodala agentúra AP.

Video nie je vhodné pre maloletých a citlivé povahy.

Niekoľko hodín predtým prevzala zodpovednosť za útok v Kvéte aj extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Podľa agentúry DPA nie je v Pakistane neobvyklé, že sa k tomu istému útoku prihlásia viaceré militantné skupiny. Pakistanské úrady sa k obom pondelkovým vyhláseniam zatiaľ nevyjadrili.

Riaditeľ Civilnej nemocnice v Kvéte informoval, že po bombovom útoku liečia 92 zranených. Dodal, že väčšinu obetí tvoria advokáti.

Vysoko postavený predstaviteľ pakistanskej hlavnej asociácie právnikov Alí Zafar odsúdil bombový atentát ako „útok na spravodlivosť“. Uviedol, že právnici po celej krajine budú mať trojdňový smútok a nebudú sa zúčastňovať na súdnych pojednávaniach, aby tak vyjadrili solidaritu s ľuďmi zabitými pri útoku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom