Video: Po pretrhnutí priehrady ostali stovky nezvestných, bahno pohltilo reštauráciu s ľuďmi (aktualizované)

priehrada brazilia
Pretrhnutie priehrady v štáte Minas Gerais v juhovýchodnej Brazílii si vyžiadalo sedem mŕtvych a približne 200 nezvestných. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 27. januára, 09:15

SAO PAULO 26. januára (WebNoviny.sk) – Pretrhnutie priehrady v štáte Minas Gerais v juhovýchodnej Brazílii si vyžiadalo už 40 mŕtvych a približne 300 nezvestných. Priehradu spravuje brazílska ťažiarska spoločnosť Vale. Jej zamestnanci v piatok obedovali, keď sa priehrada pretrhla a zaplavila niekoľko budov a okolité územia, vrátane komunity Vila Fertec. Osudy robotníkov a ďalších ľudí nie sú v súčasnosti známe.

Sto robotníkov našli

Prezident Jair Bolsonaro označil prípad za tragédiu. Do sobotného popoludnia vytiahli deväť tiel, no záchranári sa obávajú, že ich v bahne nájdu oveľa viac.

Zástupca spoločnosti Fabio Schvartsman uviedol, že zatiaľ nie je známe, čo zapríčinilo incident. Na mieste v tom čase pracovalo približne 300 robotníkov, pričom sto z nich sa podarilo nájsť.

„Obeťami boli najmä našli zamestnanci,“ potvrdil na piatkovej tlačovej konferencii Schvartsman a dodal, že reštauráciu, kde ľudia obedovali, pohltilo bahno. Po pretrhnutí priehrady úrady za pomoci helikoptéry a vozidiel evakuovali časť obyvateľov oblasti Brumadinho.

Väčšie nešťastie než v Mariane

V roku 2015 sa v meste Mariana v Minas Gerais pretrhla priehrada, ktorú spravovala Vale a austrálska spoločnosť BHP Billiton. Nešťastie si vyžiadalo 19 mŕtvych a z domov vyhnalo stovky obyvateľov.

Viac ako 250-tisíc ľudí vtedy zostalo bez pitnej vody a uhynuli tisíce rýb. Pretrhnutie priehrady v Mariane je považované za najhoršiu environmentálnu katastrofu v brazílskej histórii. Schvartsman vyhlásil, že to, čo sa stalo v piatok, je „oveľa väčšia ľudská tragédia než nešťastie v Mariane, no pravdepodobne dopad na životné prostredie bude menší“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jair Bolsonaro