Video: Odsúdili lídrov protestov v Hongkongu, proti verdiktu demonštrovali ľudia s dáždnikmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Occupy Central
Lídri protestného hnutia Occupy Central, sprava: Benny Taj, Čchu Jao-ming a Čchan Kchin-man.

HONGKONG 9. apríla (WebNoviny.sk) – Súd v Hongkongu uznal v utorok deviatich lídrov prodemokratických protestov z roku 2014 vinnými z narušenia verejného poriadku.

Medzi usvedčenými účastníkmi nenásilného protestného hnutia Occupy Central sú profesori Benny Taj a Čchan Kchin-man i pastor Čchu Jao-ming.

Protesty proti verdiktu

Okrem nich súd uznal vinnými dvoch súčasných poslancov, jedného bývalého, dvoch študentských lídrov a jedného politického aktivistu. Tresty súd zatiaľ nezverejnil.

Proti verdiktu pred budovou súdu v utorok protestovali desiatky ľudí so žltými dáždnikmi, ktoré sú symbolmi hnutia.

Dáždnikové hnutie

Najrozsiahlejšie protesty v Hongkongu od návratu pod čínsku správu v roku 1997 vypukli koncom septembra 2014 a vyvolalo ich rozhodnutie, na základe ktorého musel kandidátov do volieb najskôr odsúhlasiť výbor lojálny komunistickému vedeniu v Pekingu.

Stúpenci demokratického hnutia požadovali zmeny volebnej reformy, čo však vtedajší šéf hongkonskej samosprávy Leung Čchun-jing opakovane odmietol.

Ulice v okolí sídla samosprávy a ďalšie priestranstvá následne obsadili demonštranti a na 79 dní paralyzovali finančný dištrikt. Prodemokratické hnutie dostalo prívlastok „dáždnikové„, podľa typickej rekvizity demonštrantov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať