Richard Sabol
Richard Sabol Foto: SITA/AP

MALMÖ 31. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov zakončila svoje účinkovanie v A-skupine na svetovom šampionáte vo švédskom Malmö prehrou s Českom 1:4.

Slovákom nevyšiel vstup do zápasu a veľkou prekážkou pre nich bol aj brankár Marek Langhammer. Na rozdiel od predchádzajúcich duelov sa slovenskí hráči nedokázali presadzovať v presilových hrách.

Českí hokejisti dokázali na tohtoročných MS senzačne poraziť Kanadu 5:4 po samostatných nájazdoch, ale v dôležitom pondelňajšom súboji podľahli Nemecku 0:3 a ak by so slovenskými rovesníkmi prehrali, skončili by v skupine poslední a hrali by iba o záchranu.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša už mali štvrťfinálovú účasť istú pred utorňajším duelom, na ktorý nastúpia ako štvrtý tím z „áčka“ proti víťazovi B-skupiny Švédom vo štvrtok 2. januára. Slováci v prvom kľúčovom zápase porazili Nemecko 9:2. Následne potrápili dvoch favoritov na zisk titulu, Američania aj Kanaďania rozhodli o víťazstvách nad Slovenskom až v záverečnej tretine.

Hokejové MS hráčov do 20 rokov – A-skupina

Slovensko „20“ – Česko „20“ 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)

Góly:

00:18 – 0:1 D. Pastrňák (M. Procházka)

03:54 – 0:2 O. Kaše (J. Košťálek)

22:00 – 0:3 M. Procházka (D. Simon)

26:46 – 0:4 P. Šidlík (M. Procházka, D. Pastrňák) – presilová hra

39:56 – 1:4 M. Kolena (D. Gríger, M. Réway)

Vylúčenia:

07:17 Martin Réway (SVK) – 2 min. (faul kolenom)

14:46 Petr Šidlík (CZE) – 2 min. (hákovanie)

15:44 Michal Plutnar (CZE) – 2 min. (hákovanie)

25:54 Milan Kolena (SVK) – 2 min. (vrazenie na mantinel)

27:43 Patrik Marcel (CZE) – 5 min. + DKZ (faul kolenom)

29:19 Peter Cehlárik (SVK) – 2 min. (vrazenie na mantinel)

33:00 Libor Šulák (CZE) – 2 min. (podrazenie)

42:54 Milan Kolena (SVK) – 2 min. (podrazenie)

43:13 Petr Šidlík (CZE) – 2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)

56:26 Marko Daňo (SVK) – 2 min. (sekanie)

strely na bránu: 32:28, vylúčenia: 5:4 na 2 min. navyše: 28. Marcel (CZE) 5 min. + trest do konca zápasu za faul kolenom, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Boman (Fín.), Linde (Švéd.) – Pihlblad (Švéd.), Saha (Fín.)

Zostavy:

Slovensko „20“: S. Baroš (od 23. min. R. Sabol) – Luža, Predajniansky, Rusina, Gachulinec, Valjent, E. Černák, Kečkeš, Ľ. Dinda – Kolena, Réway, Gríger – Lunter, M. Daňo, Cehlárik – Minárik, Horanský, Mlynčár – Šimun, Tibenský, Skalický

Česko „20“: Langhammer – Knot, Šidlík, Marcel, Plutnar, Šulák, Košťálek, Němeček – Pastrňák, Simon, Procházka – Kaše, Kämpf, Vrána – Tomeček, Volek, Faksa – Zdráhal, Machač, Sedláček – Zacha

I. tretina

Slováci nezachytili úvod zápasu. Už v 18. sekunde zabudli obrancovia na Davida Pastrňáka, ktorého našiel pred bránkou Martin Procházka – 0:1.Mladý český útočník si vychutnal Baroša a otvoril skóre. Česi boli aktívnejší, hrali obetavo a išli naplno za svojím cieľom.

V 4. min po vyhodení od Koštálka unikol Kaše a nedal blafákom šancu Barošovi – 0:2. Slováci sa len postupne dostávali do tempa, ale brankár Langhammer bol pre nich veľkou prekážkou. Nedokázali sa presadiť ani pri ich najväčšej zbrani na tomto turnaji – presilovke, dokonca ani o dvoch hráčov.

II. tretina

Aj úvod druhej dvadsaťminútovky patril Čechom. Baroša vyhnal z bránky v 22. min tvrdou strelou Simon – 0:3. V 27. min sa pri presilovke presadil od modrej Šidlík a zvýšil na rozdiel štyroch gólov – 0:4.

Potom Patrik Marcel poslal kolenom na ľad Minárika, ale ani dlhá presilovka Slovenska sa neskončila úspešne. Českého brankára prekonal až Milan Kolena zblízka štyri sekundy pred koncom druhej tretiny – 1:4.

III. tretina

V záverečnej časti hry mali oba tímy viacero možností na skórovanie, brankári si však dávali pozor. Najbližšie ku gólom mal Vrána, ktorý v zápase trikrát trafil konštrukciu bránky. Skóre sa nemenilo ani v hre v početnej výhode.

Hlas:

Ernest Bokroš (tréner SR „20“): „Dnešné stretnutie sme nezvládli, keď sme vôbec nezachytili úvod. To sa potom prejavilo v celom zápase. Už po pár minútach sme prehrávali 0:2 a nedokázali sme premeniť ani ojedinelé šance, ktoré sa nám vtedy naskytli. Keď v druhej tretine po našich chybách českí hráči pridali ďalšie dva góly, bolo jasné, že tento zápas udržia. Nás dnes zradili presilovky, ktoré boli našou výraznou zbraňou v predošlých stretnutiach. Sme veľmi sklamaní zo zápasu aj s výsledku, ale pokúsime sa čo najlepšie pripraviť na štvrťfinále.“