Video: Japonsko zasiahlo zemetrasenie, počet obetí stúpa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonsko zasiahlo silné zemetrasenie
Na najmenej deväť stúpol počet obetí štvrtkového zemetrasenia s magnitúdou 6,5, ktoré postihlo najjužnejší z hlavných japonských ostrovov Kjúšu. Viac ako 950 ľudí utrpelo v dôsledku otrasov zranenia, vyše 50 vážne. Približne 44 000 ľudí muselo byť evakuovaných. Po hlavnom otrase, ktorý nastal o 21.26 h miestneho času (14.26 h SELČ), nasledovali desiatky citeľných dotrasov. Hypocentrum zemetrasenia ležalo v hĺbke desať kilometrov pod povrchom v oblasti mesta Kumamoto. (14. apríl 2016.) Foto: Ryosuke Uematsu/Kyodo News via AP

KUMAMOTO 15. apríla (WebNoviny.sk) – Na najmenej deväť stúpol počet obetí štvrtkového zemetrasenia s magnitúdou 6,5, ktoré postihlo najjužnejší z hlavných japonských ostrovov Kjúšu, informovala dnes agentúra AP s odvolaním sa na japonské médiá.

Obrazom: Zemetrasanie v Japonsku

Viac ako 950 ľudí utrpelo v dôsledku otrasov zranenia, vyše 50 vážne. Približne 44.000 ľudí muselo byť evakuovaných. Na odstraňovaní následkov pracovalo okolo 3000 policajtov, vojakov a hasičov. Po hlavnom otrase, ktorý nastal o 21.26 h miestneho času (14.26 h SELČ), nasledovali desiatky citeľných dotrasov – do piatkového rána ich bolo vyše 120. Úrady nevydali varovanie pred prívalovými vlnami cunami.

Hypocentrum zemetrasenia ležalo v hĺbke desať kilometrov pod povrchom v oblasti mesta Kumamoto. Osem z deviatich obetí pochádza z najviac postihnutého mesta Mašiki, ležiaceho približne 15 kilometrov východne od Kumamota

Otrasy spôsobili zrútenie najmenej 19 domov. Približne 14 500 domácností sa dočasne ocitlo bez elektriny. Podľa energetickej spoločnosti Kyushu Electric Power zemetrasenie nemalo vplyv na prevádzku dvoch reaktorov jadrovej elektrárne Sendai, ktorá je v Japonsku momentálne ako jediná v prevádzke. Televízia NHK informovala, že v Kumamote sa v dôsledku zemetrasenia vykoľajil vysokorýchlostný vlak Šinkanzen, ktorý smeroval do depa. Tento incident sa zaobišiel bez zranení.

V marci 2011 zahynulo v Japonsku v dôsledku zemetrasenia s magnitúdou 9,0 a následných cunami približne 18.500 ľudí. Vážne poškodená bola jadrová elektráreň Fukušima. Japonsko je jednou krajín najviac ohrozených zemetraseniami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať