Crosby
Sidney Crosby nastúpil na zápas proti NY Islanders so špeciálnym chráničom Foto: SITA/AP

NEW YORK 4. mája (WEBNOVINY) – Kým v Západnej konferencii zámorskej hokejovej NHL si San Jose a Chicago v piatok pripísali už druhé víťazstvá, vo Východnej konferencii sa NY Islanders a Montrealu podarilo vyrovnať stav sérií 1. kola play-off na 1:1.

Na domácom triumfe Chicaga nad Minnesotou 5:2 sa jednou asistenciou podieľal slovenský útočník Michal Handzuš, jeho spoluhráč Marián Hossa nebodoval.

Center Handzuš si okrem gólovej prihrávky pripísal aj dva plusové body a vyhral sedem vhadzovaní. Na ľade strávil 15:19 min. Ešte o päť minút viac absolvoval Marián Hossa, ktorý brankára hostí Josha Hardinga preveril troma neúspešnými streleckými pokusmi.

Po dva góly domáceho mužstva zaznamenali v tomto súboji Michael Frolík a Patrick Sharp, piaty presný zásah „jastrabov“ pridal 11 sekúnd pred treťou sirénou do opustenej bránky súpera Bryan Bickell. „Máme za sebou dobrý začiatok play-off,“ tešil sa dvojgólový Frolík a pokračoval: „Všetci vieme, že stále je priestor na zlepšovanie sa. Stále sa pokúšame hrať ešte lepšie. Na ľade súpera to budeme mať ťažké, na ďalšie zápasy sa musíme dobre pripraviť.

Bez bodu no s víťazstvom obišiel obranca Ľubomír Višňovský, ktorého „ostrovania“ zdolali favorizovaný Pittsburgh na jeho ľade 4:3. Slovenský bek si napíše pripísal jeden plusový bod, dve trestné minúty a jednu strelu. Na ľade strávil 22:45 min. Domácim Pens nepomohli ani dva presné zásahy kapitána Sidneyho Crosbyho, ktorý sa po dlhšej pauze zavinenej zranením vrátil do zostavy.

Kapitán „tučniakov“ Crosby absentoval v zostave od konca marca, keď ho v zápase základnej časti práve proti NY Islanders trafil tečovaný puk z hokejky spoluhráča Brooksa Orpika priamo do tváre, vybil mu zuby a zlomil čeľusť, vyžiadalo si to operáciu. Crosby bol pred zranením v skvelej forme, v marci sa stal prvou hviezdou mesiaca za 25 bodov v 15 stretnutiach. „Verím, že z tejto prehry sa rýchlo poučíme. Stále máme čo zlepšovať, ukázal nám to aj tento duel,“ poznamenal po súboji Crosby.

Montreal v bránke s Careym Priceom zdolal Ottawu 3:1. K zaujímavej situácii prišlo v prvej polovici II. tretiny, keď domáci Canadiens viedli už 2:0. Brankára Price zasiahol spoluhráč Jarred Tinordi a gólman Montrealu prišiel o časť predného zubu. Miláčik montrealského publika po prerušení hry chladnokrvne prikorčuľoval k striedačke, členovi realizačného tímu odovzdal kus zubu, vrátil sa do bránky a dochytal víťazný duel. Paradoxom je, že v prvom zápase tejto série, v ktorom Ottawa uspela v Montreale, prišiel o zub gólman víťazného kolektívu Craig Anderson.

San Jose uspelo aj v druhom súboji vo Vancouveri, tentokrát 3:2 po predĺžení. Autorom víťazného presného zásahu bol v 66. min Raffi Torres. Shark pritom vyrovnali na 2:2 iba 56 sekúnd pred treťou sirénou zásluhou Patricka Marleaua. „Dve víťazstvá vo Vancouveri ukázali silu nášho tímu,“ uviedol po stretnutí Raffi Torres.

Výsledky piatkových stretnutí 1. kola play-off zámorskej hokejovej NHL (hrá sa na štyri víťazstvá):

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Štvrťfinále:

Pittsburgh – NY Islanders 3:4 (3:1, 0:2, 0:1) – stav série: 1:1

Góly: 1. Malkin (Iginla), 4. Crosby (Iginla, Malkin), 8. Crosby (Pascal Dupuis, Eaton) – 8. Moulson (Tavares, Streit), 26. C. McDonald (K. Aucoin, Ullström), 31. M. Martin (Josh Bailey, Nielsen), 53. Okposo (Moulson, Streit)

Montreal – Ottawa 3:1 (0:0, 3:1, 0:0) – stav série: 1:1

Góly: 24. R. White, 25. Gallagher (Galchenyuk, Prust), 39. Ryder (Rene Bourque, Subban) – 29. M. Michálek (Ch. Phillips, Benoit)

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Chicago – Minnesota 5:2 (1:0, 1:1, 3:1) – stav série: 2:0

Góly: 9. Frolík (Shaw, Leddy), 21. Frolík (Keith, Hjalmarsson), 44. Sharp (P. Kane, HANDZUŠ), 55. Sharp (P. Kane), 60. Bickell (Shaw) – 38. Setoguchi (Matt Cullen, Zucker), 57. Scandella (Ch. Coyle, Matt Cullen)

Vancouver – San Jose 2:3 po predĺžení (0:1, 0:0, 1:0 – 0:1) – stav série: 0:2

Góly: 41. Kesler (H. Sedin, D. Sedin), 48. Kesler – 14. J. Thornton (B. Stuart, Burns), 60. Marleau (Dan Boyle, Pavelski), 66. Torres (Burns)

Viac k osobe Carey PriceĽubomír VišňovskýMarián HossaMichal HandzušRaffi TorresSidney Crosby