LeBron James
LeBron James (vľavo) strieľa na kôš Golden State počas tretieho zápasu finále NBA: Foto: SITA/AP

CLEVELAND 10. júna (WEBNOVINY) – Vo finále basketbalovej NBA 2014/2015 po prvý raz vedie Cleveland. Tradične LeBronom Jamesom ťahaní Cavaliers zvíťazili v utorňajšom treťom celkovo a prvom domácom stretnutí nad Golden State 96:91 a otočili stav série z 0:1 na 2:1.

Obrazom: Basketbalisti Clevelandu sa vo finále NBA po prvý raz ujali vedenia

Po predĺženiach v prvých dvoch dueloch sa zdalo, že meranie síl v Quicken Loans Arene nevyvrcholí dramatickou zápletkou. Najmä z dôvodu, že Cleveland 2:52 min pred koncom tretej štvrtiny odskočil súperovi až na rozdiel 20 bodov (68:48), ale napokon sa strachoval o víťazstvo.

Od stavu 88:80 v záverečných 84 sekundách hry inkasoval totiž tri trojky od lídra Warriors Stephena Curryho, náporu však napokon odolal úspešným premieňaním trestných hodov. Výborne sa úlohy prvého rozohrávača znova zhostil Austrálčan Matthew Dellavedova, ktorý ďalšie skvelé Jamesovo predstavenie (40 bodov, 12 doskokov, 8 asistencií) podporil 20 bodmi, 5 doskokmi a 4 prihrávkami.

Štvrtý duel napínavej série je znova v Clevelande na programe vo štvrtok 11. júna. Hrá sa na štyri víťazstvá.

Finále play-off NBA 2014/2015 – tretí zápas – utorok (hrá sa na štyri víťazstvá):
Cleveland – Golden State 96:91 (24:20, 20:17, 28:18, 24:36) – stav série 2:1

Zostavy a body:

Cavaliers: L. James 40 (12 doskokov), Dellavedova 20, T. Thompson 10, Mozgov 6, Shumpert 3 (J.R. Smith 10, James Jones 7, M. Miller 0)

Warriors: Curry 27 (7 trojok), K. Thompson 14, Draymond Green 7, Bogut 4, H. Barnes 0 (Iguodala 15, D. Lee 11, Ezeli 5, Livingston a Barbosa po 4)

TH: 24/17 – 12/7, fauly: 16 – 25, trojky: 9 – 12, 20 562 divákov

Zostávajúci program finále play-off basketbalovej NBA 2014/2015 (hrá sa na štyri víťazstvá):

4. zápas – štvrtok 11. júna: Cleveland – Golden State

5. zápas – nedeľa 14. júna: Golden State – Cleveland

Prípadný 6. zápas – utorok 16. júna: Cleveland – Golden State

Prípadný 7. zápas – piatok 19. júna: Golden State – Cleveland