Video: Čínska sonda Čchang-e 4 ako prvá pristála na odvrátenej strane Mesiaca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
čínska sonda Čchang-e 4
Pristávanie čínskej sondy Čchang-e 4 na odvrátenej strane Mesiaca. Foto: China National Space Administration/Xinhua News Agency via AP.

PEKING 3. januára (WebNoviny.sk) – Čínska sonda Čchang-e 4 pristála vo štvrtok ako vôbec prvá na odvrátenej strane Mesiaca.

Informovali o tom štátne médiá, pričom tento úspech označili za „významný míľnik pri skúmaní vesmíru“. Sonda na Mesiaci pristála o 03:26 SEČ. Nosná raketa Čchang-čeng 3B s ňou vyštartovala zo základne Si-čchang v provincii S‘-čchuan 8. decembra.

Sonda slúži aj ako robotické vozidlo

Čína už v máji vyslala na Mesiac družicu Čchüe-čchiao, ktorá teraz zabezpečuje komunikačné spojenie medzi Čchang-e 4 a Zemou.

Sonda, ktorá slúži zároveň ako robotické vozidlo, bude skúmať časti na povrchu aj pod povrchom južného pólu Mesiaca.

Ambiciózny vesmírny program

Čína dlhodobo pracuje na rozvoji svojho ambiciózneho vesmírneho programu. Od roku 2003, keď vyslala do kozmu prvú misiu s ľudskou posádkou, sa jej už podarilo napríklad uskutočniť výstup do otvoreného vesmíru.

V roku 2013 na Mesiaci pristála so svojím prieskumným vozidlom Nefritový králik a na budúci rok na ňom plánuje pristáť aj so sondou v rámci misie Čchang-e 5, ktorej cieľom je dopraviť na Zem vzorky.

Bude to pritom po prvý raz od roku 1976. Okrem iného tiež plánujú v 20. rokoch tohto storočia pristáť s prieskumným vozidlom na Marse.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať