LA Kings
Hokejisti Los Angeles Kings vyradili Chicago a budú hrať o Stanleyho pohár. Foto: SITA, AP

CHICAGO 2. júna (WEBNOVINY) – okejisti Los Angeles Kings si druhýkrát za tri roky zahrajú o Stanleyho pohár, v nedeľňajšom rozhodujúcom siedmom zápase finále play-off Západnej konferencie vyhrali v Chicagu 5:4 po predĺžení.

Na postupe do boja o cennú trofej proti New Yorku Rangers má zásluhu aj Marián Gáborík, ktorý v nedeľu strelil jeden gól a s dvanástimi presnými zásahmi je najlepším kanonierom play-off. Pre Michala Handzuša s Mariánom Hossom sa sezóna 2013/2014 skončila.

Gáborík poslal súboj do predĺženia

Chicago v rozhodujúcom súboji trikrát vyhrávalo – 2:0, 3:2 aj 4:3, Los Angeles však dokázalo zmazať aj dvojgólovú stratu. Súboj do nadstaveného času poslal gól Mariána Gáboríka z 53. min, keď bekhendom zasunul za Crawforda puk, ktorý sa od neho odrazil po strele od kapitána Kings D. Browna.

V predĺžení o výhre „kráľov“ a vyradení obhajcov Stanleyho pohára rozhodol Alec Martinez, keď jeho pokus zasiahol brániaceho Nicka Leddyho a od neho sa puk dostal „padáčikom“ do bránky. Nemalú zásluhu na prieniku LA už do série o Stanleyho pohár má útočník Justin Williams, ktorý doteraz nazbieral v rozhodujúcich siedmych dueloch už 14 kanadských bodov (v tejto sezóne 5) a je lídrom tejto štatistiky v NHL.

„Keď mám povedať za seba, tak v tejto sérii to bolo po emočnej stránke asi najťažších sedem zápasov, ktoré som kedy hral. Bolo to spôsobené kalibrom oboch súperov, no nemožno zabudnúť na spôsob, akým jednotlivé tímy získavali víťazstvá. Neuveriteľne emotívne,“ povedal po zápase Dustin Brown.

„Králi“ zatiaľ odohrali maximálny počet zápasov

Los Angeles je prvým mužstvom v histórii súťaže, ktoré potrebovalo na postup do finále maximálny počet 21 zápasov. V minulosti síce Colorado (2002) a Toronto (1993) odohralo v prvých troch kolách play-off 21 zápasov, ale Avalanche ani Maple Leafs napokon nepostúpili do záverečnej bitky o Stanleyho pohár.

Chicago má po nedeli v zámorskej profilige bilanciu 1:12 v sériách, v ktorých prehrávalo na zápasy 1:3. Otočiť sa mu podarilo len raz – v 2. kole vyraďovacej časti v roku 2013 vyradilo Detroit na ceste za Stanleyho pohárom.

„Je to ťažké. Je to ako bodnutie veľkým žihadlom, to je isté. Ani neviem, čo viac mám na to povedať. Myslím si, že tento duel sme mali udržať. Chýbal nám jeden gól…“ poznamenal v nedeľu dvojgólový strelec Chicaga Patrick Sharp a kapitán Jonathan Toews doplnil: „Po niečom takom neexistuje žiadna útecha. Čo povedať? Je náročné si teraz pripustiť, že sezóna sa skončila. Pocity to nie sú príjemné, najmä keď si uvedomím, aké okolnosti k tomu viedli. Tvrdo sme bojovali a veľmi túžili uspieť.“

Finále sa začína v stredu

Gáborík v nedeľu odohral necelých 18 minút, počas ktorých si okrem gólu do štatistík zapísal aj dva plusové body a tri strely. Marián Hossa sa so sezónou rozlúčil vyše 20-minútovou korčuliarskou porciou, počas ktorej šesťkrát ohrozil bránku súpera. Michal Handzuš hral necelých deväť minút, mal dve strely.

Gáborík nastúpi vo finále Stanleyho pohára proti svojmu bývalému tímu, z ktorého ho v apríli 2013 vymenili do Columbusu. Séria medzi Los Angeles a New Yorkom Rangers sa začne v stredu 4. júna na ľade Kings, v Staples Centre je na programe aj druhý duel v sobotu 7. júna. Víťaz cennej trofeje bude známy najneskôr 18. júna.

Výsledok nedeľňajšieho rozhodujúceho siedmeho zápasu finále Západnej konferencie play-off NHL:
Chicago – Los Angeles 4:5 po predĺžení

(3:2, 1:1, 0:1 – 0:1) – konečný výsledok série: 3:4, LA postúpilo do finále Stanleyho pohára

Góly: 6. Saad (P. Kane, Shaw), 9. Toews (P. Kane, Seabrook), 18. Sharp (Kruger), 39. Sharp (Saad) – 17. J. Carter (D. Brown, Toffoli), 18. Justin Williams (Vojnov, King), 31. Toffoli (M. Greene, King), 53. GÁBORÍK (D. Brown, Kopitar), 66. Martinez (Justin Williams, M. Greene)

Michal Handzuš odohral 8:40 min, mal 2 strely a 1 mínusový bod, Marián Hossa (obaja Chicago) odohral 20:39 min, mal 6 striel a dva mínusové body, Marián Gáborík (LA) odohral 17:40 min, mal 2 plusové body, 3 strely a strelil 1 gól.