MS v hokeji 2019, Lotyšsko, Česko
Hráč Lotyšska Miks Indrasis oslavuje po tom, ako skóroval počas zápasu základnej B - skupiny majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Bratislava, 16. máj 2019. Foto: SITA/AP Photo/Ronald Zak

BRATISLAVA 16. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Česka zdolali reprezentantov Lotyšska 6:3 vo štvrtkovom stretnutí základnej B-skupiny v Bratislave na 83. majstrovstvách sveta (10. – 26. mája). Dva góly a dve asistencie si na konto pripísal Jakub Voráček.

Česi po prvej tretine prehrávali, ale výsledok pohodlne otočili a v tabuľke majú deväť bodov. Najbližie nastúpia v piatok od 20.15 proti Talianom, ktorí ešte na turnaji nestrelili ani gól a majú skóre 0:30. Lotyši sú v tabuľke na piatom mieste a v najbližšom súboji vyzvú v sobotu od 12.15 silných Rusov.

MS v hokeji 2019 (B-skupina)

• Bratislava

Česko – Lotyšsko 6:3 (0:2, 4:0, 2:1)

Góly: 26. Hronek (Voráček), 32. Jan Kovář (Palát, Zámorský), 38. Voráček (Simon, Hronek), 39. J. Vrána (Faksa, Gudas), 46. Simon (Voráček, Frolík), 59. Voráček (Frolík, Simon) – 7. Indrašis (Darzinš, Cibulskis), 14. Darzinš (Balcers, Cibulskis), 56. Darzinš (Cibulskis)
Vylúčení: 7:2 na 2 min, navyše Bičevskis 5+DKZ za úder do hlavy a krku, Darzinš (obaja Lotyšsko) 5+DKZ za napadnutie, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gouin (Kan.), Tufts (USA) – Goljak (Biel), Oliver (USA), 9084 divákov

Česko: Bartošák – D. Musil, Hronek, Moravčík, Rutta, J. Kolář, Gudas, Sklenička, Zámorský – Frolík, Simon, Voráček – Palát, Faksa, J. Vrána – D. Kubalík, Jan Kovář, Řepík – Jaškin, T. Zohorna, H. Zohorna
Lotyšsko: Merzlikins – Freibergs, Sotnieks, A. Kudla, Cibulskis, Galvinš, Balinskis, Zile – Darzinš, Indrašis, Rihards Bukarts – Balcers, Blugers, Meija – Roberts Bukarts, Batna, Keninš – Gegeris, Bičevskis, Marenis – Dzierkals

Zverenci Miloša Říhu sa výrazne priblížili k účasti vo štvrťfinále turnaja, hoci duel s pobaltskou krajinou nezačali najlepšie. Po prvej tretine prehrávali 0:2, keď v presilových hrách skórovali Miks Indrašis a Lauris Darzinš.

V prostrednej časti boli Česi aktívnejší a správne ich „nakoplo“ aj päťminútové vylúčenie Marisa Bičevskisa po faule na Michala Řepíka. V početnej výhode strelil kontaktný gól Filip Hronek a rozbehnutí hráči v červených dresoch následne pridali ešte tri presné zásahy. V 32. min vyrovnal Jan Kovář a v priebehu 62 sekúnd sa zapísali do streleckej listiny Jakub Voráček a Jakub Vrána.

V tretej tretine už Česi nedopustili výraznejšie komplikácie a víťazstvo si udržali. Lotyši za dvojgólového manka odvolali brankára, ale vydarený večer zakončil gólom do prázdnej bránky Voráček. Český kapitán tak prvý zápas po narodení syna Matěja odohral s bilanciou dva góly a dve asistencie.

Hlasy

• zdroj: SITA

Miloš Říha (tréner Česka): „Chlapci na ľade nechali všetko. Keď sme prehrávali, trochu sme zlepšili pohyb, hrali sme agresívnejšie. Z toho vyplynuli aj niektoré zbytočné fauly, na ktoré som chlapcov upozornil. Myslím si, že obrat sme si zaslúžili. Lotyšsko je náročný súper. Keď vedie, dokáže si počkať na brejky. Od druhej tretiny však nemali nárok na úspech.“

Jakub Voráček (útočník Česka, autor dvoch gólov): „Nevedel som, čo mám od zápasu a od seba čakať. Mal som za sebou hektické hodiny a veľa cestovania. Vedel som, že Lotyši budú nepríjemní a nebude to jednouchý zápas. To sa napokon aj ukázalo, hoci od nášho štvrtého gólu sme zápas kontrolovali.“

Oskars Cibulskis (obranca Lotyšska): „Bol to pre mňa špeciálny zápas, pretože pôsobím v Česku a poznám niekoľko chlapcov z ich reprezentácie. Prehodil som s nimi pár slov, ale to je všetko. Na majstrovstvách sveta sa nesmiete pozerať na to, proti komu hráte. Myslím si, že môžme zdolať každé mužstvo na tomto turnaji a je jedno, či sú to Česi alebo Rusi. Musíme hrať ako tím a pokúsime sa pobiť o postup do štvrťfinále.“