Viac ako tisíc obyvateľov pribudlo v Petržalke vďaka zavedeniu pilotného parkovacieho systému

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parkovanie, petrzalka
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Bratislavská Petržalka získala vďaka zavedeniu pilotného parkovacieho systému viac ako tisíc nových obyvateľov. Na stredajšom online zasadnutí miestneho zastupiteľstva to uviedol starosta Petržalky Ján Hrčka, ktorý prezentoval predbežné príjmy a výdavky v rámci parkovacej politiky.

„Do príjmov započítavame aj nárast príjmov od obyvateľov s trvalým pobytom, tieto peniaze budú dlhodobo prichádzať do rozpočtu,“ vysvetlil Hrčka a dodal, že od roku 2021 by mala mať Petržalka vďaka 1 970 novým obyvateľom vyššie ročné príjmy o približne 139-tisíc eur.

Petržalskí poslanci schválili aj navýšenie poplatkov za parkovanie na vyznačených miestach pre nerezidentov. Pre rezidentov zostáva parkovanie v mestskej časti aj naďalej bezplatné.

Nárast nových obyvateľov

Podľa starostu nastal preukázateľný nárast nových obyvateľov Petržalky od augusta minulého roka, keď sa spúšťala parkovacia politika.

„Štyri mesiace s najväčším prírastkom obyvateľov za posledných 25 rokov sú september až december 2019,“ podotkol Hrčka.

Parkovacie lístky aj pokuty

Mestská časť ušetrí približne 70-tisíc eur ročne tým, že si vykonáva obnovu dopravného značenia vo vlastnej réžii. Doterajšie náklady Petržalky na parkovaciu politiku sú podľa starostu približne 277-tisíc eur na dodávateľské faktúry, ďalších zhruba 150-tisíc eur predstavujú mzdové náklady.

„Od novembra 2019 sme získali viac ako 13-tisíc eur za predaj SMS parkovacích lístkov,“ vysvetlil starosta a dodal, že z tejto sumy je potrebné odpočítať náklady na službu. „Príjmy z pokút zatiaľ nemáme vyčíslené, ale odhadujeme, že predstavujú zhruba 5-tisíc eur,“ uzavrel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Hrčka