Viac ako dva milióny ľudí sú bez vody, v hlavnom meste Zimbabwe museli zatvoriť hlavnú čističku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zimbabwe, voda
Viac ako dva milióny obyvateľov metropoly afrického Zimbabwe Harare a okolitých miest sú bez vody po tom, ako úrady zatvorili hlavnú mestskú čističku. 24. september 2019 Foto: SITA/AP

Viac ako dva milióny obyvateľov metropoly afrického Zimbabwe Harare a okolitých miest sú bez vody po tom, ako úrady zatvorili hlavnú mestskú čističku. Po nedávnom výskyte cholery v tejto ekonomicky sa rozpadávajúcej krajine tak narastajú obavy z ďalších chorôb.

Predstaviteľom mesta sa nedarí získať cudziu menu v objeme približne 2,7 milióna dolárov mesačne (v prepočte približne 2,5 milióna eur) na nákup chemikálií na čistenie vody, navyše hladiny vôd v znečistených priehradách pre sucho neustále klesajú.

Hovorca mestskej rady Michael Chideme v utorok uviedol, že „postihnutí sú všetci v Harare“. Situáciu označil za nebezpečnú pre riziko chorôb prenášaných znečistenou vodou.

V hlavnom meste Harare sú pre nedostatok vody a rozpadnutú kanalizáciu časté týfusové ochorenia. Obyvatelia sú odkázaní na balenú vodu, niektorí sú nútení čerpať vodu z plytkých, nebezpečných studní a vykonávať svoju potrebu vonku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať