Vetrák zorganizoval stretnutie s britským expertom, niektoré z podnetov by rád uplatnil aj v novele rokovacieho poriadku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Milan Vetrák
Predseda Ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák. Foto: koláž WBN, SITA, www.facebook.com

Na pôde Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR sa konalo dvojdňové pracovné stretnutie k veľkej novele rokovacieho poriadku slovenského parlamentu za účasti britského experta Petra Stema. Expert pôsobí v Dolnej snemovni britského parlamentu a je zodpovedný za dodržiavanie pravidiel legislatívneho procesu a poriadku v parlamente.

Stretnutie zorganizoval predseda Ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák v spolupráci s veľvyslanectvom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku.

Riešila sa i bezpečnosť počas rokovaní

Vetrák na sociálnej sieti informoval, že stretnutie bolo zamerané na otázky, ktoré by mali byť predmetom novelizácie rokovacieho poriadku slovenského parlamentu.

„Patria sem otázky spomalenia alebo predĺženia legislatívneho procesu v parlamente, nových pravidiel pre skrátené legislatívne konanie, slobody prejavu počas zasadnutí parlamentu, online rokovaní parlamentu, účasti verejnosti na legislatívnom procese, ale aj otázky posudzovania legislatívnych zmlúv parlamentom,“ napísal Vetrák.

Ďalej uviedol, že na stretnutí rokovali aj o bezpečnosti a poriadku počas parlamentných rokovaní, predchádzaní konfliktu záujmov a taktiež aj o ochrane verejného záujmu vrátane integrity a etického správania poslancov.

Britský parlament ako inšpirácia

Predseda Ústavnoprávneho výboru dodal, že pravidlá rokovania dolnej snemovne britského parlamentu sú vo veľa veciach pre Slovensko inšpiratívne.

„Veľká Británia je kolískou parlamentarizmu a niektoré z podnetov, ktoré zazneli na pracovnom stretnutí, by mali nájsť uplatnenie aj v rokovacom poriadku slovenského parlamentu,“ doplnil.

Na tom sa podľa Vetráka zhodli účastníci stretnutia spoločne s veľvyslancom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Nigelom Bakerom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan VetrákNigel Baker
Firmy a inštitúcie Ústavnoprávny výbor NRSR