Verzia celoplošného testovania na vláde dohodnutá nebola, povedala Cigániková

Jana Cigániková
Predsedníčka výboru NRSR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS). Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

aktualizované 12. januára 2021, 17:55

Verzia celoplošného testovania na vláde dohodnutá nebola. V diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo to povedala predsedníčka výboru NRSR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS).

Viac o téme: Koronavírus

Považuje za nešťastné, že to premiér takto odkomunikoval. Strana SaS podľa nej nemá problém so širokoplošným testovaním, avšak požaduje, aby bolo regionálne. SaS podľa predsedníčky zdravotníckeho výboru na vláde navrhovala, aby sa plošné testovanie robilo len v regiónoch, kde je epidemická situácia najhoršia.

SaS žiadala zvýšenie odberových miest

Na pondelňajšom rokovaní vlády sa podľa Cigánikovej dohodli ministri len na tom, že treba plošne niečo robiť.

„Od SaS zaznela požiadavka na zvýšenie počtu mobilných odberových miest a zároveň požiadavka, aby výtery mohli robiť po zaškolení a absolvovaní praxe aj nezdravotníci, aby mobilných odberových miest mohlo byť viac,“ dodala.

V celoplošnom testovaní strana nevidí zmysel

V stanovisku, ktoré podvečer zaslala strana SaS, potvrdil slová Jany Bittó Cigánikovej aj minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík. Ten rovnako tvrdí, že sa v pondelok na vláde nedohodlo nič konkrétne v súvislosti s celoplošným testovaním.

„Predbežne súhlasíme s tým, že by bolo plošné testovanie najbližší víkend v najviac zamorených okresoch. V celoplošnom testovaní na území celého Slovenska však nevidíme žiaden zmysel, ale naopak v ňom vidíme mrhanie personálnymi, organizačnými a materiálnymi zdrojmi,“ uviedol Sulík.

Situácia na Slovensku je veľmi vážna

V súčasnosti nastavené opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu sú síce prísne, avšak zdá sa, že nebudú stačiť. Po pondelkovom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Preto prichádza do úvahy opäť riešenie v podobe celoplošného testovania. Situácia na Slovensku je podľa ministra zdravotníctva veľmi vážna, až kritická.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJana CigánikováMarek KrajčíRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita