Vedci objavili nebezpečného parazita, spôsobuje maláriu a je odolný voči liekom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Malaria, test
Klinické testy pre bezpečnú a vysoko efektívnu vakcínu proti malárii chce spoločnosť začať do konca tohto roka. Foto: ilustračné, Getty images

Vedci objavili v Rwande kmeň parazita, ktorý spôsobuje maláriu a je odolný voči liekom na túto chorobu. Štúdiu zverejnili v časopise Nature a tvrdia v nej, že parazity sú schopné odolávať artemisinínu. Je to po prvý raz, čo vedci spozorovali odolnosť voči tomuto lieku v Afrike.

Upozornili, že to predstavuje „obrovskú hrozbu pre verejné zdravie“ na kontinente. Na projekte sa podieľali odborníci z viacerých inštitúcií, a to aj z Národného programu kontroly malárie v Rwande či Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Analyzovali vzorky krvi pacientov z Rwandy. Našli pritom jednu mutáciu parazita odolného voči artemisinínu, a to u 19 z 257 pacientov jedného zdravotníckeho zariadenia.

Vedci upozornili, že parazity, ktoré si vyvinuli odolnosť voči predchádzajúcim liekom, „sú podozrivé z toho, že prispeli k miliónom úmrtí na maláriu u afrických detí v 80. rokoch minulého storočia„. Keď odborníci prišli s prvou látkou na liečbu malárie – chlorochínom, verili, že sa im počas niekoľkých rokov chorobu podarí úplne poraziť. Od 50. rokov si však parazity vyvinuli odolnosť voči ďalším liekom.

Na liečbu malárie sa v súčasnosti využíva kombinácia dvoch liečiv – artemisinínu a piperachínu. Prvé dôkazy o odolnosti voči artemisinínu hlásili v roku 2008 z juhovýchodnej Ázie a odborníci sa obávali, aby rovnaké správy neprišli aj z Afriky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia