Varšava očakáva ospravedlnenie sa zo strany Izraela za antisemitské výroky

Poľsko, Mateusz Morawiecki
Poľský premiér Mateusz Morawiecki. Foto: archívne, SITA/AP

VARŠAVA 20. februára (WebNoviny.sk) – Poľská vláda stále očakáva ospravedlnenie sa zo strany Izraela za výroky izraelského ministra zahraničných vecí, ktorý v nedeľu uviedol, že Poliaci zohrávali dôležitú rolu počas holokaustu a naznačil, že nemajú radi Židov.

Ako v utorok večer vyhlásil námestník poľského ministerstva zahraničných vecí Szymon Szynkowski vel Sek, „je na Izraeli, aby si zvolil formu a spôsob“ tohto ospravedlnenia. V každom prípade si však podľa neho „tieto hanebné, škandalózne a ohováračské výroky vyžadujú jednoznačnú a rozhodnú reakciu„.

Poliaci vraj spolupracovali s nacistami

Slová šéfa izraelskej diplomacie Jisraela Kaca, ako aj skoršie výroky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, spôsobili slovnú roztržku medzi Izraelom a Poľskom, ktorá vyústila až do zrušenia plánovaného stretnutia premiérov krajín Visegrádskej štvorky (V4) s Netanjahuom.

Do Izraela za Netanjahuom nakoniec v utorok cestovali len lídri zvyšných troch krajín V4, teda slovenský premiér Peter Pellegrini, premiér Českej republiky Andrej Babiš a šéf maďarskej vlády Viktor Orbán.

Diplomatická roztržka medzi Izraelom a Poľskom sa začala minulý týždeň po tom, ako Netanjahu na konferencii o situácii na Blízkom východe vo Varšave vyhlásil, že Poliaci počas 2. svetovej vojny spolupracovali s nacistami.

Netanjahu sa pokúsil zachrániť situáciu

Na takéto poznámky je súčasná poľská vláda pod vedením strany Právo a spravodlivosť veľmi citlivá a v rozpore so stanoviskom historikov a dobovými svedectvami tvrdí, že Poliaci na utrpení Židov neniesli takmer alebo vôbec žiadnu vinu.

Už na základe tohto Netanjahuovho výroku odvolal plánovanú cestu do Izraela poľský premiér Mateusz Morawiecki a Varšava oznámila, že poľskú delegáciu na stretnutie krajín V4 v Izraeli bude viesť poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz.

Netanjahu sa neskôr pokúšal situáciu ešte zachrániť upresnením, že vo Varšave hovoril v súvislosti so spoluprácou s nacistami „o Poliakoch, nie o poľskom národe či poľskom štáte„.

Summit lídrov V4 museli zrušiť

Vzápätí sa však do diskusie vložil nový izraelský minister zahraničných vecí Kac, ktorý v nedeľu okrem iného vyhlásil, že Poliaci „nasali antisemitizmus z mlieka svojich matiek„. Zopakoval tak dávnejšie slová izraelského expremiéra Jicchaka Šamira, ktorému Poliaci zavraždili otca.

Po tomto Kacovom vyhlásení v pondelok odvolal účasť na rokovaní V4 v Izraeli aj šéf poľskej diplomacie Czaputowicz, vzápätí Varšava oznámila, že za Poľsko do Izraela nepocestuje nikto.

Nakoniec sa oficiálne zrušila aj celá plánovaná schôdzka premiérov V4 s izraelským premiérom a nahradili ju separátne dvojstranné stretnutia s Pellegrinim, Babišom a Orbánom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišJacek CzaputowiczMateusz MorawieckiPeter PellegriniViktor Orbán