Valné zhromaždenie OSN odsúdilo porušovanie ľudských práv Rohingov a ďalších menšín v Mjanmarsku

Valné zhromaždenie OSN schválilo v piatok rezolúciu, v ktorej odsúdilo porušovanie ľudských práv Rohingov a ďalších menšín v Mjanmarsku, medzi nimi svojvoľné zatýkanie, mučenie, znásilňovanie a úmrtia vo väzbe.

Rezolúcia tiež vyzýva Mjanmarsko, aby prijalo bezodkladné opatrenia na boj proti nenávisti voči Rohingom a iným svojim menšinám. Rezolúcie Valného zhromaždenia nie sú právne záväzné, avšak reflektujú názor sveta.

Armáda krajiny čelí obvineniam z hromadného znásilňovania, zabíjania a podpaľovania domov počas protipovstaleckej kampane, ktorú spustila na západe Mjanmarska v auguste 2017 po útokoch povstalcov. Násilnosti prinútili viac než 700-tisíc moslimských Rohingov, aby vyhľadali útočisko v susednom Bangladéši.

Mjanmarsko ostro odmieta, že by sa dopustilo organizovaného porušovania ľudských práv a tvrdí, že len bojuje proti hrozbe extrémizmu. Rohingovia sú moslimskou menšinou bez štátnej príslušnosti, ktorí sú podľa vlastných údajov v prevažne budhistickom Mjanmarsku dlhodobo vystavení perzekúcii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom