V Turecku je mimo služby už vyše 81 000 zamestnancov štátu

Turecko
Foto: SITA/AP

ISTANBUL 14. augusta (WebNoviny.sk) – Po júlovom neúspešnom pokuse o vojenský prevrat prišlo v Turecku o prácu, alebo bolo postavených mimo služby 81.494 štátnych zamestnancov vrátane viac ako 3000 vojakov. Oznámil to v sobotu turecký premiér Binali Yildirim, ktorého citovala agentúra DPA.

V súvislosti s pokusom o prevrat z 15. júla zatkli turecké úrady celkovo už vyše 35.000 ľudí, z ktorých bol na zhruba 17.700 vydaný zatykač. Približne 75.000 občanom bola zrušená platnosť cestovných pasov, aby nemohli odcestovať do zahraničia. O povolenie na výkon povolania prišlo aj asi 21.000 učiteľov.

Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat

Rozsiahle čistky v štátnej a verejnej správe sú podľa úradov zamerané voči stúpencov exilového duchovného Fethullaha Gülena, ktorého Ankara obviňuje zo zosnovania puču.

Predseda tureckej vlády okrem toho v sobotu informoval, že ešte v auguste pricestuje do Turecka americký viceprezident Joe Biden. Jeho informáciu neskôr potvrdil aj Biely dom s tým, že Biden absolvuje rokovania s premiérom Yildirimom i s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Rokovania by sa mali týkať aj tureckých snáh o Gülenovo vydanie z USA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe Biden