V štvrtom finále NHL padlo 11 gólov, bodovali aj Slováci

Boston - Chicago 5:6 po predĺžení
Obranca Chicaga Brent Seabrook strieľa rozhodujúci gól v predĺžení štvrtého finálového zápasu NHL, v ktorom Blackhawks vyhrali na ľade Bostonu 6:5 po predĺžení. Foto: SITA/AP
BOSTON 20. júna (WEBNOVINY) – Hokejisti Chicaga Blackhawks zvíťazili v stredajšom štvrtom finále Stanleyho pohára nad Bostonom 6:5 po predĺžení a vyrovnali stav série na 2:2.

Oba tímy dokázali v doterajšom priebehu bojov o cennú trofej vyhrať na ľade súpera po jednom zápase.

Finále sa bude určite hrať ešte na oboch štadiónoch, piaty zápas je na programe v sobotu v Chicagu, šiesty o dva dni neskôr v Bostone.

Oba duely začínajú o 20.00 h východoamerického času (2.00 SELČ ďalší deň).

Už tretie finále zo štyroch v roku 2013 rozhodlo predĺženie. Fanúšikovia videli najmä v riadnom hracom čase ofenzívne predstavenie oboch tímov.

Boston v zápase neustále doťahoval vedenie Chicaga. Blackhawks vyhrávali 1:0, 3:1, 4:2 i 5:4, Bruins vždy našli odpoveď a vrátili sa do duelu.

Po presnom zásahu Brenta Seabrooka zo záveru 70. min však už nemohli pokračovať v súboji.

Do zostavy hostí sa po jednozápasovej pauze vrátil Marián Hossa. Pravý krídelník si v súboji pripísal jednu asistenciu a štyri strely počas 19:07 min na ľade. Skóre duelu otvoril Michal Handzuš z Chicaga, ktorý sa presadil vo vlastnom oslabení. Banskobystričan odkorčuľoval 16:17 min a rozdal i tri bodyčeky. Dve gólové prihrávky si do štatistík pripísal Zdeno Chára, ktorý strávil na ľade druhý najvyšší čas z hráčov Bruins (28:15). Súboj zakončil troma mínusovými bodmi.

Výsledok štvrtého finálového zápasu Stanleyho pohára v hokeji:

Boston Bruins – Chicago Blackhawks 5:6 (1:1, 2:3, 2:1 – 0:1)

– stav série: 2:2

Góly: 15. Peverley (Ference), 35. Lucic (CHÁRA), 38. P. Bergeron (CHÁRA, Jágr), 43. P. Bergeron (Jágr), 53. Boychuk (Horton, Krejčí) – 7. HANDZUŠ (Saad), 27. Toews (Rozsíval), 29. P. Kane (Bickell, Rozsíval), 36. Kruger (Frolík, Bolland), 52. Sharp (MARIÁN HOSSA, Keith), 70. Seabrook (Bickell, P. Kane)

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: O´Halloran, McCauley – Racicot, Sharrers, 17 565 divákov.

Boston: Rask – Chára, Seidenberg, Boychuk, Ference, Krug, McQuaid – Horton, Krejčí, Lucic – Jágr, P. Bergeron, Marchand – Daugaviňš, Peverley, S. Thornton – Paille, Kelly, Seguin

Chicago: Crawford – Keith, Seabrook, Leddy, Rozsíval, Hjalmarsson, Oduya – P. Kane, Toews, Bickell – Marián Hossa, Handzuš, Sharp – Frolík, Bolland, Kruger – Saad, Shaw, Stalberg

I. tretina

Chicago začalo aktívnejšie, ale pribrzdilo ho vylúčenie Oduyu. Saad však dokázal zobrať puk Seguinovi, po rýchlom brejku dokázal presne cez Cháru prihrať na Handzuša, ktorý otvoril skóre – 0:1.

Oba tímy dávali zápasu veľký význam, na ľade nechýbala ani nervozita. V 13. min prišlo k šarvátke pri zadnom mantineli, ktorej predchádzal faul Keitha.

V presilovke sa už presadili domáci, vyrovnal Peverley strelou zápästím k pravej žrdi – 1:1. Tesne pred ním pálil Krug do žrde.

II. tretina

V 21. min zakončoval Horton takmer do prázdnej bránky, ale Crawford situácia so šťastím vyriešil. Chicagu sa podarilo dostať z tlaku Bostonu a v 27. min udrelo. Strelu Rozsívala z pravého kruhu tečoval pod betón Raska kapitán Blackhawks Toews – 1:2.

Menšie zaváhanie domácich dokázali hostia potrestať ešte raz. Aktívneho Sharpa ešte Rask zastavil, ale z ďalšieho útoku sa dostal k odrazenému puku Patrick Kane a bekhendom už nemal problém skórovať – 1:3.

Skóre mohli zvýšiť Hossa a po nájazde s Handzušom aj Sharp. Bruins prebral gól Lucica z 35. min, ktorý využil Chárovo nahodenie puku pred bránku – 2:3.

O necelú minútu síce Blackhawks viedli opäť o dva góly, v úniku dvoch na jedného sa na dvakrát presadil Kruger – 2:4, ale Boston prevzal aktivitu a začal hrať oveľa lepšie.

Bruins vo finále vychádzajú presilové hry, v 38. min sa pri jednej z nich po strele Cháru najlepšie zorientoval v závare pred bránkoviskom Bergeron – 3:4.

III. tretina

Domáci súpera zatlačili, vyrovnali až po prestávke. Po aktivite a kombinácii s Jágrom sa presadil spomedzi kruhov strelou z prvej na bližšiu žrď Bergeron – 4:4. Chicago vytváralo pred Raskom veľký závar v snahe získať späť vedenie.

Brankár Bruins vytesnil v 47. min ranu Bickell na brvno, potom zlikvidoval aj tvrdú strelu Stalberga.

Hostia sa dočkali v 52. min, po tlaku pri presilovke o dvoch hráčov už pri hre piatich proti štyrom po naskočení Jágra na hraciu plochu sa zblízka dorážkou presadil Sharp – 4:5.

O 57 sekúnd sa opäť začínalo od začiatku, Crawford nestál v bránke najšťastnejšie a tvrdou golfovou ranou nad vyrážačku ho prepálil Boychuk – 5:5.

Predĺženie

O víťazovi muselo tretíkrát vo finálovej sérii rozhodnúť predĺženie. Bruins ho začali veľmi aktívne, vytvorili si viaceré šance. Crawforda však neprekonali. Oba tímy hrali následne rozvážne a opatrne.

O všetkom rozhodol v 70. min Seabrook. Obranca Chicaga sa na útočnej modrej uvoľnil cez Jágra a jeho tvrdá rana z vrcholu pravého kruhu skončila v sieti – 5:6.

Hlasy (zdroj: nhl.com, AP):

Claude Julien (tréner Bostonu): „Dnes bol náš tím priemerný, zaostali sme za najlepšími výkonmi. Súper bol lepší ako my. Otvorili sme hru a dali aj góly, ale viaceré sme Chicagu darovali.“

Joel Quenneville (tréner Chicaga): „Veľmi si cením, že sme sa v tretej tretine nevzdali v čase, keď súper vyrovnal na 5:5. Stále sme hrali pokojne, celý tím veril v úspech. Niekoľkokrát sme v zápase stratili tempo. Mali sme dobrý náskok, ale nekoncentrovanosťou a chybami sme oň prišli. Dnes pomohla súperovi opäť presilovka. Našťastie, dokázali sme urobiť množstvo dobrých vecí. Na tento zápas môžeme zabudnúť a ideme ďalej. Treba si z toho zobrať len pozitívne veci.“

Brent Seabrook (obranca Chicaga): „Bol to jeden z tých zápasov, v ktorých dáte pár gólov a súper na nich vždy odpovie. Bol to skvelý duel, bolo pekné niekoľkokrát prekonať Tuukku Raska. Počas celej sezóny a zvlášť v play-off si hovoríme, že musíme často strieľať na bránku. Pokúsil som sa o to v predĺžení a podarilo sa. Veľmi dobrú prácu však odviedli aj chlapci pred bránkou, ktorí skvele zakryli výhľad Raskovi.“

Patrick Sharp (útočník Chicaga): „Vďaka Seabrookovi z nás spadla tona dôležitosti. Určite však naša sústredenosť neklesá, budeme aj po tomto góle ďalej bojovať. Keď sa dostal k strele od modrej, podľa mňa väčšina spoluhráčov si začala myslieť, že strelí gól.“

Jonathan Toews (útočník Chicaga): „Musím oceniť Brentov gól i to, že sa pokúsil od modrej o strely. Možno ten puk Rask naozaj poriadne nevidel. Bol som pred bránkou a snažil som sa vybojovať dobrú pozíciu. Možno som tým tienil brankárovi. Vraj som bojoval s Chárom, ale je úplne jedno, s kým sa preťahujete pred bránkou. Všetci naši útočníci sa dnes pokúšali dostať sa pred bránku a tam zvádzali veľké súboje. Snažili sme sa o dorážky. V porovnaní s predchádzajúcim duelom bola naša hra pred bránkou oveľa lepšia.“

Patrick Kane (útočník Chicaga): „Za stavu 3:1 si myslíte, že je všetko v poriadku. Zrazu je 3:2, potom 4:2. Boston však opäť skóruje a nič nie je jednoduché. Bolo to neustále hore a dole. Teším sa, že sme dokázali vyhrať tento zápas. V Bostone sme chceli aspoň raz uspieť a tento cieľ sme naplnili.“