V športovom SITE (rozhovor): Slovenský dom v Paríži bude otvorený aj pre verejnosť (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Liba, rozhovor V športovom SITE
Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozef Liba počas rozhovoru pre agentúru SITA v relácii V športovom SITE. Foto: SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.

Rok 2024 nepochybne patrí športu.  Po majstrovstvách sveta v hokeji a majstrovstvách Európy vo futbale sa na konci júla rozhorí olympijský oheň v Paríži.

15 až 16 národných domov pri sebe

Súčasťou prehliadky tých najlepších športovcov na planéte budú aj približne tri desiatky Slovákov. V športovom SITE sme sa aj preto porozprávali s generálnym sekretárom Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozefom Libom. Ten nám už v predchádzajúcej relácii čo to povedal o športovej časti, o slovenských medailových nádejach a pripravenosti samotného dejiska. V druhej časti  sa budeme venovať ďalším nosným témam spojeným s OH v Paríži.

„Jednou z nich bude aj Slovenským dom v Paríži. Na predchádzajúcich hrách v Pekingu i Tokiu sme dom nemali, pretože hry boli poznačené pandémiou koronavírusu. Sme radi, že sa to tentoraz podarilo zrealizovať. Slovenský dom sa bude nachádzať v 19. okrsku, na severe mesta v Parku La Villette. Francúzska strana pripravila niečo ako olympijské expo, keďže blízko seba bude asi 15 až 16 národných domov. Vstup bude voľný aj pre verejnosť. Veríme preto, že nás príde navštíviť veľa slovenských, francúzskych i zahraničných fanúšikov,“ vysvetlil Jozef Liba.

Olympijský festival na Kuchajte

Pre každými hrami je v epicentre pozornosti samotných športovcov i médií olympijská dedina. Po predchádzajúcich hrách, ktoré sa konali na ázijskom kontinente a priniesli „svojské“ uchopenie spracovania ubytovacích jednotiek, tentoraz môžeme očakávať klasické európske štandardy.

„Nie všetci slovenskí športovci budú bývať v olympijskej dedine. Napríklad strelci budú mať svoju vlastnú ‚minidedinku‘ asi 300 kilometrov od Paríža v meste Châteauroux. Windsurfer Róbert Kubín bude zasa bývať v pobrežnom Marseille, kde bude prebiehať jeho disciplína, doplnil Liba.

O vstupenky na jednotlivé športy je dlhodobo veľký záujem. Podľa Jozefa Libu aj Slováci prejavujú záujem o návštevu a fandenie počas parížskych hier. Dobrou správou však je aj to, že olympionizmom môžu žiť aj tí, ktorí sa do francúzskej metropoly nedostanú.

„V Bratislave na jazere Kuchajda pripravujeme počas hier Olympijský festival. Dali sme hlavy dokopy s jednotlivými zväzmi a organizujeme podujatie, ktoré umožní návštevníkom prežiť olympijskú atmosféru na vlastnej kože.  Ide o 16-dňový festival, pričom každý deň budú pripravené zaujímavé atrakcie, disciplíny a kultúrny program. Či už dospelí alebo deti si budú môcť vyskúšať jednotlivé športy, či už atletiku, džudo alebo ďalšie. Súčasťou podujatia bude aj fanzóna, ktorú využijeme na sledovanie vystúpení a priamych prenosov slovenských športovcov. S MOV sme sa dohodli na možnosti využívať rovnaký vizuál a branding ako v Paríži, takže aj to pomôže k tomu, aby sa návštevníci cítili ako priamo v dejisku,“ povedal Jozef Liba V športovom SITE

V relácii sa ďalej dozviete:

  • na aké účely bude slúžiť Slovenským dom v Paríži
  • v akých izbách budú športovci bývať
  • aký rozpočet je na OH stanovený
  • aký vplyv má umelá inteligencia na OH
  • ako sa môžu slovenskí fanúšikovia dostať k vstupenkám
  • aké smernice MOV stanovil v otázkach slobody prejavu
  • čo by predstaviteľov SOŠV uspokojilo v Paríži
  • ďalšie detaily o Olympijskom festivale na Kuchajde

>>> Relácia V športovom SITE

Rozhovory V športovom SITE si môžete vypočuť aj na >>> Spotify

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Liba
Firmy a inštitúcie SOŠV Slovenský olympijský a športový výbor