V rámci OECD je už 283 mil. pripojení na internet

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Internet

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Počet predplatiteľov širokopásmového internetu v krajinách OECD dosiahol vlani 283 miliónov. Podiel predplatiteľov v rámci OECD za pol roka vzrástol z 22,8 predplatiteľov na 100 obyvateľov na úroveň 23,3 predplatiteľov. Ako informovala OECD, rastie počet pripojení cez optické vlákna, pričom na Slovensku sa na celkovom počte podieľa 28 percentami. SR je tak v počte pripojení cez optické vlákna na treťom mieste v rámci OECD. Na prvom mieste je Japonsko s 54 percentami, nasledované Kóreou (49 %).

V celkovom počte pripojení je však Slovensko na tom horšie. Pri počte 627 722 predplatiteľov pripadá na 100 obyvateľov 11,6 pripojení. To pre SR znamená 28. miesto z 31 krajín. Medziročný nárast počtu predplatiteľov bol však štvrtý najrýchlejší v rámci OECD.

V krajinách OECD stále dominuje pripojenie cez DSL, ktoré tvorí 60 % zo všetkých pripojení. Káblový internet má 29 % a optické káble 11 % zo všetkých pripojení.

Z hľadiska nákladov na pripojenie sa Slovensko nachádza v strede rebríčka. Priemerné mesačné náklady na pripojenie k širokopásmového internetu vyjdú jedného Slováka na 7,10 USD. V rámci krajín visegrádskej štvorky je pred ním Poľsko, kde mesačné náklady dosahujú 23,62 USD. Internet sa viac oplatí v Maďarsku, kde priemerné mesačné náklady dosiahli 4,22 USD a v Českej republike dokonca len 3,57 USD. Najdrahší internet majú v Mexiku, kde na mesiac vyjde takmer na 42 USD, najlacnejší je v Kórei, kde za mesiac predplatitelia dajú 1,76 USD.

Slovensko sa radí ku krajinám s vyššou priemernou rýchlosťou pripojenia, k decembru minulého roka dosiahla takmer 27 tis. kbit/s. O krok vpred je Maďarsko s 27,5 tis. kbit/s. Poľsko a Česká republika v rýchlosti zaostali na 19,7 tis. kbit/s v Poľsku a 18,8 tis. kbit/s v Česku. Najrýchlejšie pripojenie si užívajú Japonci, najdlhšie trvá sťahovanie dát v Mexiku.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať