V Prešove si pripomenú obete tragického výbuchu plynu, bohoslužbu budú vysielať aj online

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prešov, Búranie bytovky po výbuchu plynu
Demolačný stroj počas búracích prác horných poschodí na 12-podlažnom bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde 6. decembra 2019 vybuchol plyn. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský

V pondelok 6. decembra si v Prešove pripomenú druhé výročie výbuchu bytového domu na Mukačevskej ulici. Tragická udalosť si vyžiadala životy ôsmich ľudí, ktorým bude v deň výročia venovaná bohoslužba v Konkatedrále sv. Mikuláša. Svätú omšu bude možné sledovať naživo prostredníctvom online prenosu.

Ako pripomenul hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, na sviatok svätého Mikuláša prišlo pred dvoma rokmi krátko popoludní k výbuchu plynu vo výškovom bytovom dome na Sídlisku III, v dôsledku ktorého vznikol rozsiahly požiar.

Jedna z najväčších tragédií

Hasiči z horiaceho 12-poschodového paneláku, v ktorom výbuch úplne zničil schodisko, zachránili 39 ľudí.

„Aj napriek veľkej snahe všetkých záchranných zložiek si však výbuch bytovky na Mukačevskej 7 vyžiadal osem životov. Aj po dvoch rokoch od tejto udalosti sa vynárajú smutné spomienky na osudný deň, keď sa v Prešove zastavil čas,“ skonštatoval Tomek s tým, že udalosť sa zapísala do dejín ako jedna z najväčších tragédií Slovenska.

Bohoslužbu spoja s pietnou spomienkou

V deň druhého výročia tejto tragédie, 6. decembra o 12:00 bude v Konkatedrále sv. Mikuláša svätá omša, ktorú odslúži dekan Rímskokatolíckej farnosti sv. Mikuláša v Prešove Jozef Dronzek. Bohoslužba bude spojená s pietnou spomienkou na obete výbuchu.

„Vzhľadom na celoštátny lockdown bude svätá omša bez účasti verejnosti. Priamy prenos bude možné sledovať prostredníctvom online prenosu. Všetkých, ktorí sa nebudú môcť zúčastniť online prenosu svätej omše, pozývame na individuálnu tichú spomienku v predvečer výročia tragédie,“ uviedol Tomek.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Tomek