V piatok je Deň nespravodlivo stíhaných

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stihani
Foto: SITA/archív KVPS

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – V piatok si na Slovensku pripomíname pamätný deň – Deň nespravodlivo stíhaných.

Pri tejto príležitosti sa na viacerých miestach na Slovensku uskutočnia spomienkové pobožnosti. Dejiskom Pobožnosti solidarity bude aj Katedrála sv. Martina v Bratislave, kde sa začne o 20:00.

Pobožnosti, počas ktorej okrem iného zaznejú aj príbehy žien, ktoré boli odsúdené pre ukrývanie rehoľníkov, bude predsedať bratislavský arcibiskup a metropolita Stanislav Zvolenský.

„Nielen ľudia v minulosti boli prenasledovaní, ale aj v súčasnosti sú prenasledovaní kresťania vo svete. V nadväznosti na minulosť, a zároveň s tým, čo sa deje vo svete v súčasnosti, príďme prejaviť modlitbou a solidaritou našu spoluúčasť,“ hovorí František Neupauer, predseda Fóra kresťanských inštitúcii (FKI), ktoré bratislavskú pobožnosť organizuje.

Deň nespravodlivo stíhaných sa na Slovensku pripomína od roku 1993. Pripomína tzv. akciu K, pri ktorej v noci z 13. na 14. apríla 1950 v celej ČSR Ľudové milície a Štátna bezpečnosť prepadli a následne zlikvidovali mužské a ženské kláštory a uväznili mnohých kňazov.

Perzekúcie sa dotkli aj biskupov Jána Vojtaššáka, Michala Buzalku a Pavla Gojdiča, ktorých súd v roku 1950 odsúdil za zradu vlasti a republiky na doživotné odňatie slobody a občianskych práv. Agentúru SITA informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav Zvolenský