V Nemecku už otvorili niektoré predajne, Bavorsko zaviedlo povinné rúška v obchodoch

Nemecko, predajňa, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Vo veľkej časti Nemecka otvorili niektoré predajne v rámci prvého kroku smerom k opätovnému otvoreniu verejného života v najväčšej európskej ekonomike po štyroch týždňoch obmedzení. V krajine v pondelok otvorili obchody s predajnou plochou do 800 štvorcových metrov, predajne automobilov, bicyklov a kníhkupectvá.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ide o výsledok minulotýždňovej dohody medzi spolkovou vládou a vládami jednotlivých krajín.

Zodpovednosť krajinských vlád

Šéf úradu nemeckej kancelárky Helge Braun pre televíznu stanicu n-tv uviedol, že veľké obchody nemôžu byť otvorené v rámci prvého kroku, pretože priťahujú veľký počet ľudí do centier miest a majú veľký počet zákazníkov.

Za prijímanie alebo zmierňovanie reštrikčných opatrení sú v Nemecku zodpovedné vlády jednotlivých spolkových krajín, pričom konajú rozdielne.

Napríklad Berlín a spolková krajina Brandenbursko by mali malé predajne opätovne otvoriť v neskoršej časti tohto týždňa. Durínsko chce s otvorením obchodov počkať do budúceho pondelka.

Rovnako týždeň chce počkať Bavorsko, hoci v pondelok dovolilo otvoriť predajne s náradím pre domácnosti a záhradné centrá.

Povinné rúška v Bavorsku

Bavorsko sa zároveň pridáva ku krajinám a regiónom, ktoré budú povinne vyžadovať nosenie rúšok. Ľudia ich nebudú musieť mať pri každom pobyte vonku, ale budú ich povinne musieť mať nasadené v hromadnej doprave, a tiež v obchodoch.

Z nemeckého pohľadu ide o posun k prísnejším opatreniam, keďže doteraz nemecká federálna vláda nosenie rúšok iba odporúčala, ale neprikazovala.

Ako však v pondelok uviedol bavorský krajinský premiér Markus Söder, samotné výzvy bez povinnosti ich plniť, už nestačia. „Iba vyzývať, to možno už nie je dostatočná záruka,“ povedal Söder.

Nariadenie o povinnom nosení rúšok v hromadnej doprave a v obchodoch začne v Bavorsku, najľudnatejšej nemeckej spolkovej krajine, ktorá je aj najviac postihnutá koronavírusom, platiť v pondelok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Helge BraunMarkus Söder