V Nemecku sa konali protiizraelské protesty, účastníci šírili nenávisť voči Židom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Protest.jpg
V Nemecku sa konali protiizraelské protesty. Reprofoto: www.youtube.com

Ústredná rada Židov v Nemecku vo štvrtok ostro odsúdila protesty pred synagógou v meste Gelsenkirchen. Protiizraelské protesty sa pritom v uplynulých niekoľkých dňoch uskutočnili aj v ďalších nemeckých mestách, ako Berlín, Hamburg či Hannover.

Od najnovšieho vzplanutia násilností v Izraeli a Pásme Gazy tiež v Nemecku protestujúci zaútočili na najmenej dve synagógy a strhli a spálili niekoľko izraelských vlajok.

Páchatelia musia niesť zodpovednosť

Nenávisť voči Židom uprostred Gelsenkirchenu, priamo pred synagógou. Časy, keď sa na Židov nadávalo uprostred ulice, by mali byť dávno za nami. Toto je čistý antisemitizmus, nič iné,“ napísala organizácia k videu, ktoré zdieľala prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter.

Zábery pritom zachytávajú desiatky protestujúcich, ktorí mávajú palestínskymi a tureckými vlajkami, zatiaľ čo vulgárne nadávajú na Židov.

Nemecká vláda opakovane odsúdila protiizraelské a antisemitské útoky a vyhlásila, že „páchateľov musia nájsť a musia niesť zodpovednosť a židovské inštitúcie musia byť riadne chránené„.

Nulová tolerancia voči útokom na synagógy

Minister zahraničných vecí Heiko Maas vo štvrtok v rozhovore pre Funke Media Group skonštatoval, že voči útokom na synagógy v Nemecku musí byť nulová tolerancia. „My všetci sa musíme veľmi jasne vyjadriť, že neakceptujeme, ak sa Židom v Nemecku pripisuje zodpovednosť za udalosti na Blízkom východe – ani na uliciach, ani v sociálnych médiách,“ vyjadril sa Maas.

Protesty v Gelsenkirchene v stredu rozohnala polícia, no nemecká tlačová agentúra dpa informovala, že úrady hlásili aj ďalšie incidenty z iných častí krajiny, ako strhávanie a pálenie izraelských vlajok či útoky na synagógy. Viaceré mestá a spolkové krajiny v súvislosti s udalosťami posilnili bezpečnosť a policajnú prítomnosť pred židovskými inštitúciami, uvádza dpa.

V Berlíne sa tiež v stredu zišla asi stovka ľudí na proizraelskom pochode.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Heiko Maas