V modrých baretoch pôsobili už tisíce slovenských vojakov, minister Naď im poďakoval za prácu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Gajdoš, Vojaci SR
Vojaci SR. Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v sobotu poďakoval vojakom slúžiacim pri mierových silách Organizácie spojených národov (OSN).

Urobil tak pri príležitosti Medzinárodného dňa mierových síl OSN. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Pod vlajkou OSN pôsobili tisíce vojakov

Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky pôsobilo pod vlajkou OSN v medzinárodnom krízovom manažmente už viac ako 11 000 príslušníkov Ozbrojených síl SR.

„Naši vojaci a vojačky takýmto spôsobom pomáhajú po celom svete už 28 rokov. Odísť ďaleko od svojich blízkych, aby pomohli najzraniteľnejším a odovzdali svoje skúsenosti a poznatky tým, ktorí to potrebujú, si pritom žiada veľkú dávku odvahy a odhodlania,“ povedal Naď.

Slovensko pomáhalo v 16 mierových misiách

Slovensko od svojho vzniku pomáhalo v celkovo 16 mierových misiách OSN. V súčasnosti plní úlohy v mierovej misii UNFICYP na Cypre a UNTSO v Golanských Výšinách 240 slovenských vojakov a vojačiek.

Mierové misie OSN sa môžu zameriavať na prevenciu prepuknutia konfliktu, prípadne jeho rozšírenia za hranice štátu, ako aj na stabilizáciu konfliktných situácií po ich vypuknutí, vytvorenie podmienok pre skupiny snažiace sa o mierové dohody, alebo aj na pomoc pri vytváraní mierových dohôd.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav NaďMartina Kovaľ Kakaščíková
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROrganizácia Spojených národov (OSN)Ozbrojené sily SR