V Mariupoli odhalili satelity novú ruskú základňu, vidno aj rozšírený cintorín a skazu mesta (foto)

Ukrajina, Mariupoľ
Budova v tvare U je blízko centra mesta a na streche je červeno-bielo-modrá hviezda ruskej armády a nápis „pre ľudí Mariupoľa“. Foto: SITA/AP, Maxar Technologies

Rusko upevňuje svoju vojenskú prítomnosť v obsadenom meste Mariupoľ na juhovýchode Ukrajiny. Satelitné zábery zverejnené spoločnosťou Maxar ukazujú, že tam má ruská armáda zjavne novú veľkú vojenskú základňu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Budova v tvare U je blízko centra mesta a na streche je červeno-bielo-modrá hviezda ruskej armády a nápis „pre ľudí Mariupoľa“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Skutočný počet obetí je oveľa vyšší

Ruské obliehanie mesta trvalo takmer tri mesiace a neprestajná delostrelecká paľba zanechala väčšinu mesta v troskách. Ukrajinské úrady odhadujú, že pri útokoch zomrelo zhruba 25-tisíc civilistov.

Organizácia Spojených národov potvrdila úmrtie 1 348 civilistov, ale konštatuje, že skutočný počet mŕtvych je „pravdepodobne o tisícky vyšší“. Zábery Maxaru ukazujú aj rozšírený cintorín.

Demolujú aj zničené budovy

Na snímkach Mariupoľa tiež možno vidieť, že okolo miestneho zbombardovaného divadla stojí ochranná clona či obrovské množstvo stavebných potrieb v mestskom nákupnom centre.

Zábery naznačujú, že Rusi začali demolovať mnohé zničené obytné budovy. Podľa ukrajinských úradov po ruských útokoch zostalo v troskách do 90 percent infraštruktúry mesta.

Maxar zverejnil zábery v čase, keď kolujú správy, že Rusko pomaly buduje v Mariupoli svoje obranné pozície, keďže ukrajinská protiofenzíva na juhu a východe mesto čoraz viac ohrozuje. Mariupoľ je pre Rusko strategicky dôležitý, keďže tvorí súčasť jeho „pozemného mosta“, ktorý spája Rusko s anektovaným polostrovom Krym.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom