BRATISLAVA 30. decembra (WebNoviny.sk) – V pohorí Malá Fatra budú aj túto zimu počítať rysov, vlky, divé mačky a prípadne aj medvede. Zimný monitoring veľkých šeliem organizuje občianske združenie Fatranský spolok a Správa Národného parku Malá Fatra.
Počítanie šeliem sa v Malej Fatre konalo v minulosti sporadicky, od roku 2016 sa však koná pravidelne a v januári 2019 sa uskutoční v poradí už 4. ročník. Mapovanie veľkých šeliem sa bude konať v sobotu 19. januára, v prípade nepriaznivého počasia 2. februára.
Zistia dôležité informácie o miestnej populácii
„Zimné obdobie je vhodným časom na stopovanie zvierat. Na snehovej pokrývke sa dajú veľmi dobre zistiť rôzne dôležité informácie,“ informuje na svojej stránke správa Národného parku Malá Fatra. Monitoringom sa dajú zistiť dôležité informácie o lokálnej populácii, teda počet zvierat, migračné cesty, druh koristi, či zdravotný stav šeliem.
Národná zoo v Bojniciach dostane milióny eur, Pellegriniho vláda schválila stavbu pavilóna slonov
Monitoring sa uskutočňuje za pomoci dobrovoľníkov, ktorí budú na vytýčených trasách zaznamenávať znaky šeliem ako stopy, trus alebo strhnutá korisť. Nájdené stopy musia zdokumentovať fotografiou a záznamom GPS alebo zakreslením do mapy, prípadne sa zabezpečí aj odber vzoriek do skúmavky.
Objavili aj rysa ostrovida
Pri nájdení trusu od vlka a rysa sa odoberá časť na genetiku, zvyšná časť na podrobný rozbor potravy. Po dôkladnej evidencii sú vzorky v etanole a držané v mrazničke pre zachovanie informácií.
Mačka divá sa sleduje najmä na základe stôp, nájdenie trusu po tejto malej šelme je veľmi náročné a vyžaduje aj určité terénne skúsenosti. V tomto období medvede už majú obsadené svoje zimné stanovištia, ich náhodný pohyb v území sa tiež sleduje a vyhodnocuje.
Vlci spomaľujú šírenie afrického moru ošípaných, tvrdia ochranári a chcú nulovú kvótu na ich lov
Zimný monitoring veľkých šeliem sa v Malej Fatre uskutočnil aj minulých rokoch. Na základe výsledkov zistili, že na území Malej Fatry sa pohybuje asi desať jedincov rysa ostrovida.
Na území národného parku žijú pravdepodobne dve vlčie svorky, pričom jedna má päť členov, druhá troch. V severnej časti ochranného pásma sú taktiež dve svorky. V jednej sú štyria členovia a v druhej dva vlky. Ochranári predpokladajú, že v parku žije asi desať medveďov.