V Kostoľanoch pod Tríbečom našli kostol z ranného stredoveku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kostol sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tríbečom
Slovensko-český archeologický tím objavil počas výskumu Kostola sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tríbečom pozostatky kostola z včasného stredoveku. Archeológovia zatiaľ nepoznajú dôvody postavenia dreveného kostola v Kostolianskej doline, nepochybujú však, že ide o unikátny nález. Bratislava, 22. február 2011. Foto: SITA/Pamiatkový úrad SR

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) – Archeológovia našli v Kostoľanoch pod Tríbečom (okres Zlaté Moravce) pozostatky kostola z včasného stredoveku.

Pozostatky objavil slovensko-český archeologický tím počas výskumu Kostola sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tríbečom, ktorý v súčasnosti prechádza pamiatkovou obnovou.

Ako ďalej agentúru SITA informovala Jana Vargová z Pamiatkového úradu SR, počas výmeny podlahy kostola objavili archeológovia fragmenty staršieho dreveného kostola s kolovou nosnou konštrukciou. „Napriek tomu, že v Európe, predovšetkým v zaalpských a severských oblastiach, je výskyt takýchto kostolov v období 9.-11. storočia už dávnejšie známy, na území Slovenska, Moravy a Čiech sa zatiaľ nepodarilo podobnú stavbu preskúmať,“ informovala ďalej Vargová z Pamiatkového úradu SR.

Ide o unikátny nález

Slovensko-český archeologický tím sa venuje výskumu a príprave rekonštrukcie unikátneho Kostola sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tríbečom už päť rokov. Kostol má pohnutú históriu, niekoľkokrát mu hrozil zánik, no nakoniec bol vždy opravený a slúžil ďalej svojmu účelu. Pri obnove zo začiatku 60. rokov 20. storočia sa tu našli unikátne nástenné maľby, najstaršie v strednej Európe. Počas tohto výskumu zároveň datovali najstaršiu časť kostola – jednoloďovú kamennú stavbu s pravouhlým presbytériom, do prvej polovice 11. storočia.

„Vyvrcholením práce tímu viac ako 20 odborníkov zo Slovenska a Čiech bola v roku 2010 zorganizovaná medzinárodná architektonická súťaž a bezprostredná príprava na komplexnú rekonštrukciu financovanú z grantovej agentúry Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom. V rámci prípravy obnovy kostola bolo potrebné odstrániť súčasnú podlahu. Pred zrakmi odborníkov sa postupne objavili kolové jamy staršej stavby s kolovou nosnou konštrukciou. Tento nález znamená, že do dnešnej doby zachovaný kamenný kostol z prvej polovice 11. storočia mal svojho dreveného predchodcu. Doba jeho výstavby sa zatiaľ nedá presnejšie určiť,“ uviedla Jana Vargová.

Drevené kostoly včasného stredoveku sa obvykle spájajú s misijnými aktivitami. Vznikali v začiatkoch významných cirkevných centier, kláštorov a katedrál. „Zatiaľ nepoznáme dôvody k založeniu takéhoto kostola v Kostolianskej doline, ale je nepochybné, že ide o unikátny nález, ktorý posúva naše poznanie európskej kultúry a umenia ranného stredoveku,“ dodáva sa v tlačovej správe Pamiatkového úradu SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať