V kauze poslaneckého asistenta vypovedal zamestnanec banky aj novinárka

Jozef Rajtár
Poslanec NR SR za stranu SaS Jozef Rajtár. Foto: archívne, SITA

BRATISLAVA 3. augusta (WebNoviny.sk) – Výsluchom svedkov pokračovalo v popoludňajších hodinách na Okresnom súde Bratislava V pojednávanie s obžalovaným asistentom opozičného poslanca Jozefa Rajtára Filipom R. V prípade vypovedal zamestnanec Tatrabanky, v ktorej Filip R. v minulosti pracoval a kde sa podľa obžaloby dopustil trestného činu porušenia bankového tajomstva, a tiež redaktorka týždenníka Trend. „Výpovede oboch sa zhodovali s výpoveďami v prípravnom konaní,“ povedala novinárom obhajkyňa Filipa R. Eva Mišíková.

Verejnosť je z pojednávania pre zachovanie bankového tajomstva vylúčená. Pokiaľ ide o zamestnanca banky, niektoré jeho odpovede podľa Mišíkovej nezodpovedali skutočnosti. „Spomeniem jednu zásadnú, a tá sa vzťahovala na to, za akých skutočností Tatrabanka začala v tejto veci šetrenie,“ zdôraznila Mišíková. Ako svedok bol dnes doobeda na súd predvolaný aj minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý v prípade vystupuje ako poškodený, nedostavil sa však, ani sa neospravedlnil. Pojednávanie v tejto veci bude pokračovať 19. októbra.

Asistentovi poslanca za SaS Jozefa Rajtára prokuratúra kladie za vinu ohrozenie obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Filip R. si podľa obžaloby nezákonne pozrel v banke účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka. Podľa prokuratúry sa tým dopustil spomenutého skutku, a to závažnejším spôsobom konania, za ktoré hrozí trestná sadzba tri až osem rokov väzenia.

Závažnejším spôsobom konania sa v tomto prípade rozumie „porušenie dôležitej povinnosti vyplývajúcej z páchateľovho zamestnania, postavenia alebo funkcie, alebo uloženej mu podľa zákona“. Filip R. predtým pracoval ako zamestnanec banky. Po jeho obvinení opozícia kritizovala, že v tomto prípade polícia konala veľmi rýchlo, na rozdiel od iných prípadov, v ktorých sú podozriví predstavitelia vládnej moci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva MišíkováFilip R.Jozef RajtárRobert Kaliňák