V kábulskej diplomatickej štvrti útočili samovražední atentátnici, zahynuli novinári, záchranári aj deti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kábul, Afganistan, útok
V Kábule zaútočili dvaja samovražední atentátnici. Kábul, 30. apríl 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 30. apríla, 17:02

KÁBUL 30. apríla (WebNoviny.sk) – Pondelok bol čiernym dňom pre novinárov v Afganistane. Po tom, ako samovražední útočníci zabili deviatich novinárov v Kábule, prišla tragická informácia aj z provincie Chóst na východe krajiny, kde zabili afganského reportéra britskej BBC Ahmada Šáha.

Riaditeľ BBC World Service jeho úmrtie označil za „obrovskú stratu“. O úmrtí novinára informoval hovorca guvernéra Chóstu Talíb Mangal. Povedal len, že novinára zastrelili, bez toho, aby ozrejmil ďalšie okolnosti.

Dva samovražedné útoky

V Kábule sa v pondelok odohrali dva samovražedné útoky, ktoré si vyžiadali najmenej 25 obetí, pričom je medzi nimi aj deväť novinárov. Podľa medzinárodnej organizácie Reportéri bez hraníc ide o najvražednejší útok proti novinárom v Afganistane od pádu Talibanu v roku 2001.

Medzi obeťami je okrem iných Šáh Maraí, hlavný fotograf francúzskej tlačovej agentúry AFP v Kábule. Prezident Ašraf Ghaní ostro odsúdil útoky proti nevinným civilistom, novinárom, slobode slova a demokracii a označil ich za vojnové zločiny.

K dvojitému koordinovanému útoku v Kábule sa prihlásila odnož Islamského štátu, známa ako Provincia Chorasán. Podľa jej stanoviska čin vykonali dvaja jej „mučeníci“ a terčom bolo ústredie „odpadlíckych“ spravodajských služieb v Kábule.

Bomba zasiahla aj školu a zabila deti

Ďalší útok sa v pondelok odohral v provincii Kandahár na juhu Afganistanu. Pri útoku na konvoj zahraničných vojenských jednotiek pod velením NATO tu zahynulo jedenásť detí. Bomba nastražená na ceste v oblasti Damán totiž zasiahla aj školu, ktorá sa nachádzala neďaleko cesty. Pri útoku bolo zranených viacero ľudí, informácie o počte zranených sa však líšia.

Podľa stanoviska NATO utrpeli zranenia deviati civilisti, piati vojaci medzinárodných síl a dvaja afganskí policajti. Rumunský minister obrany Mihai Fifor však informoval, že len medzi rumunskými vojakmi bolo zranených osem osôb. K útoku v Kandaháre sa zatiaľ nikto neprihlásil, počíta sa však s tým, že je za ním afganské militantné hnutie Taliban.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ašraf Ghaní