V Hongkongu vstúpil do platnosti zákaz nosenia masiek, demonštranti opäť vyšli do ulíc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protest, demonštrácia
Demonštranti v maskách vyšli do ulíc Hongkongu. Foto: SITA/AP

Demonštranti v Hongkongu v sobotu opäť vyšli do ulíc vzdorujúc novému zákazu nosenia masiek, ktorý začal platiť od polnoci.

Niekoľko stoviek demonštrantov skrytých pod dáždnikmi, a niektorí i pod maskami, zablokovalo dopravnú tepnu v obchodnej štvrti.

Ľudské reťaze

Demonštranti sa zišli aj v iných častiach Hongkongu a niektorí vytvorili ľudské reťaze. Počet ľudí v uliciach sa zdá byť však menší oproti predošlým víkendom, keď vyšli protestovať desaťtisíce ľudí.

Hongkong v sobotu ochromilo aj odstavenie celého systému metra. Na krátko tiež nepremával letiskový expresný spoj, no popoludní obnovil svoje služby v obmedzenej prevádzke. V meste sú tiež zatvorené obchody a banky.

Zákaz nosenia masiek, ktorý má pomôcť pri lepšej identifikácii demonštrantov a ich následnom stíhaní, vyhnal pritom ľudí do ulíc už v piatok. Protesty sa nezaobišli bez nepokojov.

Maskovaní demonštranti vyčíňali v uliciach, zapaľovali ohne, vytvárali provizórne zábrany na cestách, aby zablokovali dopravu, a poničili stanice metra, podniky spojené s pevninskou Čínou a ďalší majetok.

Postrelili tínedžera

Ako uviedla hovorkyňa hongkonskej polície, jeden z jej príslušníkov raz vystrelil v sebaobrane, keď ho napadla skupina demonštrantov. Jeden mladík utrpel strelné zranenie, no polícia nevie, ako presne k nemu prišiel. Nemenovaný policajný predstaviteľ uviedol, že obeť má 14 rokov.

Tínedžer je podľa hovorcu správy nemocníc vo vážnom stave. Mladík je už druhou obeťou streľby počas protestov, ktoré sa v Hongkongu konajú od júna. V utorok policajt postrelil 18-ročného demonštranta.

Hongkonská správkyňa Carrie Lam sa v reakcii na posledné udalosti vyjadrila, že Hongkong je „čiastočne paralyzovaný“. V prednahratom prejave, ktorý v sobotu odvysielala televízia, povedala, že „každý má obavy, je nervózny alebo sa dokonca bojí“.

„Vláda potrebuje prijať drastické opatrenia, aby povedala nie násiliu, znovu nastolila mier v spoločnosti, ochránila právo občanov na to, aby mohli pokračovať vo svojich každodenných životoch, a na slobodu, aby nedovolila malej skupine výtržníkov zničiť to,“ uviedla pročínska líderka Hongkongu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať