V Holandsku postrelili známeho investigatívneho žurnalistu, venuje sa najmä témam podsvetia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter R. de Vries
Zastrelený holandský novinár Peter R. de Vries. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 7.júla, 11:21

V centre holandskej metropoly Amsterdam v utorok večer postrelili známeho investigatívneho žurnalistu Petra R. de Vriesa. Novinár je populárny predovšetkým pre svoje nebojácne príspevky o holandskom podsvetí.

De Vriesa postrelili krátko po tom, ako sa zúčastnil na pravidelnej televíznej šou. V nemocnici s ťažkými zraneniami stále bojuje o život. „Bol spáchaný brutálny a zbabelý zločin. Peter R. de Vries je pre nás všetkých národným hrdinom, neobvykle odvážnym novinárom neúnavne hľadajúcim spravodlivosť,“ povedala počas narýchlo zvolanej tlačovej konferencie starostka Amsterdamu Femke Halsema.

Podľa policajného prezidenta Franka Paauwa zadržali dvoch podozrivých vrátane strelca. Dolapili ich na diaľnici asi 50 kilometrov južne od mesta. Neskôr v Amsterdame zatkli tretieho podozrivého.

Dočasný predseda vlády Mark Rutte označil streľbu na 64-ročného De Vriesa za „šokujúcu a nepochopiteľnú“. „Bol to útok na odvážneho novinára a tiež útok na slobodnú žurnalistiku, ktorá je taká dôležitá pre našu demokraciu, náš ústavný štát a našu spoločnosť,“ uviedol Rutte.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mark RuttePeter R. de Vries