V Charkovskej oblasti odhalili sieť agentov pracujúcich pre Rusko, obvinili ich z velezrady

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko, vlajka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukrajinské orgány odhalili v Charkovskej oblasti sieť agentov, ktorá sa usilovala predať Rusku tajné dokumenty zo strategického závodu a informácie o najnovších technologických pokrokoch Ukrajiny v oblasti palív a energetiky. Podozrivých zatkli. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Na pokyn okupantov mali ich komplici ukradnúť ,potrebné‘ dokumenty, zdigitalizovať ich a elektronicky preniesť do Ruskej federácie,“ uviedla ukrajinská bezpečnostná služba (SBU).

Ukrajinská generálna prokuratúra uviedla, že dané údaje Rusko potrebuje, aby „postavilo a prevádzkovalo vodné elektrárne, jadrové elektrárne a tepelné elektrárne, ktoré všetky vyrábajú elektrickú energiu. Sú potrebné pre bezproblémové fungovanie vojensko-priemyselného komplexu Ruskej federácie“.

Podozriví podľa vyšetrovania zhromaždili schémy, plány a výrobné pokyny pre parné turbíny spolu s ich komponentmi, ktoré Rusko pred vojnou kupovalo od danej charkivskej firmy.

Medzi osobami vo väzbe sú aj vedúci projekčnej kancelárie priemyselného podniku a zástupca vedúceho dielne. Vyšetrovanie tiež zistilo, že šéf bunky ruských agentov v Charkove bol bývalý obchodný partner neďalekého závodu.

Zadržaní sú podozriví z velezrady a v prípade usvedčenia môžu skončiť vo väzení na doživotie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať