V Anglicku pravdepodobne budú prísnejšie opatrenia, varuje premiér Johnson

Slovenské firmy bojujú pre obmedzenia na zamedzenie šírenia koronavírusu o prežitie.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu varoval, že Anglicko pravdepodobne čakajú prísnejšie protiepidemické opatrenia, keďže v dôsledku nového nákazlivejšieho variantu koronavírusu dosiahla miera infekcií rekordné úrovne.

„Sme úplne zmierení s tým, že musíme urobiť všetko pre to, aby sme dostali vírus pod kontrolu, čo môže v nasledujúcich týždňoch vyžadovať prísnejšie opatrenia,“ povedal v rozhovore pre BBC s tým, že musia zvážiť rad prísnejších opatrení.

Viac o téme: Koronavírus

Politik uznal, že v oblastiach pod najväčším tlakom to môže znamenať zatvorenie škôl, zákaz vychádzania a úplný zákaz stretávania sa ľudí z rôznych domácností.

Návrat do škôl

Napriek súčasnej situácii Johnson tvrdí, že „nepochybuje“ o tom, že školy sú bezpečné a vyzval rodičov, aby do nich poslali deti, keď žijú v oblastiach, kde je to možné. Odbory zastupujúce učiteľov naopak vyzývajú, aby sa školy aspoň na pár týždňov vrátili k diaľkovému vyučovaniu.

Spojené kráľovstvo v súčasnosti čelí akútnej epidémii, za ostatných päť dní zaznamenalo každý deň viac ako 50-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom.

V Londýne a juhovýchodnom Anglicku, kde po prvý raz zaznamenali nový variant, evidujú mimoriadne vysokú mieru nových infekcií.

Rozsiahla vakcinácia

V niektorých častiach hlavného mesta a okolitých oblastiach dosahuje miera nákazy zhruba tisíc infekcií na 100-tisíc obyvateľov. V dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo v Británii už takmer 75-tisíc ľudí.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Veľká Británia proti pandémii bojuje aj rozsiahlou vakcináciou. S tou začala už 8. decembra s očkovacou látkou spoločností Pfizer a BioNTech a od pondelka by mala pribudnúť aj vakcína proti koronavírusu, ktorú vyvinuli Oxfordská univerzita a farmaceutická firma AstraZeneca.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris Johnson
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechPfizer