V Afganistane zostane ešte vyše osemtisíc amerických vojakov

V Kábule sa odohral samovražedný útok v dopravnej špičke
V nedeľu ráno otriasol centrom afganského hlavného mesta Kábul výbuch. Útok sa odohral na konvoj zahraničných vojakov. Zranenie utrpeli traja civilisti, nezahynul nikto. Foto: SITA/AP

Washington 6. júla (WebNoviny.sk) – Najmenej do konca tohto roka zostane v Afganistane 8400 príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov. Uviedol to v stredu americký prezident Barack Obama.

Uvedený počet amerických vojakov, ktorí budú aj naďalej pôsobiť v Afganistane, je podľa agentúry AP kompromisom medzi Obamovým pôvodným plánom, ktorý počítal s 5500 vojakmi, a odporúčaniami viacerých veliteľov a expertov. V súčasnosti slúži v Afganistane 9800 amerických vojakov.

Vo svojom dnešnom vyhlásení v Bielom dome americký prezident uviedol, že ponechanie väčšieho počtu amerických vojakov v Afganistane pomôže americkým spojencom rozmyslieť si, ako prispejú k boju s militantmi z Talibanu a inými extrémistickými organizáciami.

Rozhodnutie ponechať v Afganistane približne 8400 vojakov oproti pôvodne plánovaným 5500 umožní podľa Obamu aj jeho nástupcovi v Bielom dome prijímať správne kroky ohľadom americkej vojenskej prítomnosti v Afganistane, ktorá trvá neprerušene od roku 2001.

„Rozhodnutie, ktoré som dnes urobil, je zárukou, že môj nástupca bude mať solídny základ na dosiahnutie pokroku v Afganistane, ako možnosť flexibilne reagovať na aktuálne teroristické hrozby,“ povedal Obama. Zároveň vyjadril presvedčenie o správnosti svojho dnešného rozhodnutia ponechať v Afganistane 8400 amerických vojakov namiesto pôvodne plánovaných 5500.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama