Už je známe, kedy si budeme voliť hlavu štátu. Danko určil presný termín prezidentských volieb

Andrej Danko
Predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 10. január, 13:12

BRATISLAVA 10. januára (WebNoviny.sk) – Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vyhlásil voľby prezidenta Slovenskej republiky na 16. marca 2019. Rovnako určil lehotu na utvorenie volebných okrskov a určenie volebných miestností do 30. januára 2019.

Rozhodnutia predsedu NR SR je zverejnené na internetovej stránke Národnej rady SR. „Určujem lehotu na utvorenie okresných volebných komisií a okrskových volebných komisií do 11. februára 2019 a lehotu na ich prvé zasadanie do 21. februára 2019,“ uviedol Danko v rozhodnutí.

Zároveň sa v dokumente uvádza, že ak ani jeden z kandidátov na prezidenta nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, druhé kolo volieb hlavy štátu bude v sobotu 30. marca 2019.

Prezidentská kampaň

Danko zároveň poveruje vedúceho kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky Daniela Guspana, aby zriadil komisiu na preskúmanie návrhov kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky. „Žiadam predsedu vymenovanej komisie predložiť mi výsledky preskúmania návrhov kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky,“ uviedol šéf parlamentu v rozhodnutí.

Predseda parlamentu Andrej Danko vo štvrtok na tlačovej besede uviedol, že dnešný deň 10. január je termínom, od ktorého sa odvíjajú všetky zákonné lehoty súvisiace s prezidentskými voľbami.

„Rozhodnutie o vyhlásení termínov prezidentských volieb je zároveň zverejnené v Zbierke zákonov,“ uviedol Danko. Zároveň dodal, že prezidentská kampaň kandidátov sa môže začať vo štvrtok a má byť prerušená 48 hodín pred dňom konania volieb.

Výkladná skriňa každého kandidáta

„Chcel by som apelovať v prezidentskej kampani na korektnosť, slušnosť a vzájomnú úctu,“ uviedol Danko s tým, že veci verejné chceme meniť a prezidentské voľby sú príležitosťou.

„Slovensko prešlo rôznymi historickými obdobiami. Ja si želám, aby z týchto prezidentských volieb vzišiel človek, ktorý bude národ spájať,“ uviedol. Chce, aby kandidáti dodržiavali transparentnosť pri financovaní kampane. „Verím, že financovanie bude výkladnou skriňou každého kandidáta,“ uviedol.

Dankovým osobným želaním je, aby nový prezident SR mal vlastnosti významným osobností zo slovenskej histórie. „Je možné, aby z týchto volieb vznikol prienikový človek,“ povedal.

Možná kandidatúra Danka

„Želal by som si, aby disponoval láskou k jazyku a národu, akú mal Ľudovít Štúr, aby bol odvážny a priebojný ako Milan Rastislav Štefánik, aby mal vieru a obetu ako Andrej Hlinka, aby bol ľudský a dobrý ako Alexander Dubček a aby mal politické vlastnosti a skúsenosti, ktoré mal Gustáv Husák,“ priblížil.

Danko zároveň uviedol, že k tomu, či bude kandidovať na prezidenta, sa vyjadrí po rozhodnutí predsedníctva Slovenskej národnej strany. „Do konca januára sa vyjadrím,“ uviedol a dodal, že akékoľvek by bolo rozhodnutie, on nebude robiť kampaň.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 16. marca. Súčasný prezident Andrej Kiska je vo funkcii do polovice júna 2019. Spomedzi doteraz známych kandidátov má podporu strán SaS a Spolu vedec Róbert Mistrík, Sme rodina postavila do súboja Milana Krajniaka, o post má záujem aj predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba.

Fegyveres sa vzdal v prospech Mikloška

Spomedzi koaličných strán je známy iba kandidát Mosta-Híd Béla Bugár. Kandidáti Smeru či SNS zatiaľ oficiálne známi nie sú. Pri Smere sa však spomína eurokomisár Maroš Šefčovič.

Kandidovať sa chystajú aj advokátka Zuzana Čaputová (Progresívne Slovensko), sudca Štefan Harabin, občiansky kandidát Radovan Znášik, analytici Juraj Zábojník a Eduard Chmelár, Róbert Švec zo Slovenského hnutia obrody aj podnikateľka Bohumila Tauchmanová. Kandidatúru ohlásila riaditeľka módnej televízie Gabriela Drobová.

Pôvodne bol medzi možnými kandidátmi i svedok únosu Michala Kováča ml. Oskar Fegyveres, ktorý sa však v novembri vzdal v prospech Františka Mikloška.

Priame voľby tajným hlasovaním

Podľa Ústavy SR kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, ktorí majú právo voliť do NR SR, a to na základe petície podpísanej najmenej 15-tisíc občanmi. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi NR SR najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb a ten následne do siedmich dní preskúma, či spĺňajú zákonné požiadavky.

Súčasťou návrhu na kandidáta na hlavu štátu musí byť aj vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta, že súhlasí so svojou kandidatúrou a spĺňa podmienky na zvolenie za prezidenta.

Voľby prezidenta SR vyhlasuje predseda Národnej rady SR najneskôr 55 dní pred dňom ich konania. Prezidenta SR volia občania SR v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov.

Právo voliť majú, ak najneskôr v deň konania volieb dovŕšia minimálne 18 rokov. Za prezidenta možno zvoliť každého občana Slovenskej republiky, ktorý je voliteľný za poslanca Národnej rady SR, občana SR s trvalým pobytom na jej území, ktorý najneskôr v deň voľby dosiahol vek 40 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander DubčekAndrej DankoAndrej HlinkaAndrej KiskaBéla BugárEduard ChmelárGabriela DrobováJuraj ZábojníkĽudovít ŠtúrMarian KotlebaMaroš ŠefčovičMilan Rastislav ŠtefánikOskar FegyveresRadovan ZnášikRobert MistríkRóbert ŠvecŠtefan HarabinZuzana Čaputová