Poslancov čaká nočné rokovanie, opozícia obštruuje návrh na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona (naživo)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
NR SR: Rokovanie 4. schôdze
Foto: archívne, SITA/ Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 24. januára 2024, 19:43

Už desiaty deň opoziční poslanci obštruujú návrh na skrátené legislatívne konanie k vládnej novele Trestného zákona. Tá ma za cieľ zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry či znížiť tresty za korupciu.

Poslanci parlamentu budú o návrhu rokovať až do prerokovania bodu. Čaká ich teda nočné rokovanie. Hlasovať o tomto bode budú poslanci na najbližšom hlasovaní, ktoré je naplánované v štvrtok o 11:00.

Odznelo aj uznesenie EP

Procedurálny návrh v súvislosti s týmito zmenami podal predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD), poslanci ho odsúhlasili.

Do rozpravy je stále ústne prihlásených viac ako 20 rečníkov, ich vystúpenie môže trvať najviac desať minút. Na jednotlivé vystúpenia svojich kolegov sa zákonodarcovia môžu prihlásiť s faktickou poznámkou, ktorá trvá dve minúty.

Ďalšia hodina rokovania

V úvode dňa vystúpil v rozprave poslanec hnutia Progresívne Slovensko Michal Sabo, ktorý čítal uznesenie Európskeho parlamentu (EP), ktorý sa k plánovaným zmenám v trestnom práve vyjadril. EP hlboko znepokojuje neodôvodnené využívanie zrýchleného legislatívneho procesu zo strany vlády Roberta Fica (Smer-SD).

„Vyzýva vládnych predstaviteľov, aby sa zdržali spochybňovania zákonností súdnych rozhodnutí, vyjadruje hlboké znepokojenie nad ohlásenými plánmi prijať právne predpisy, ktoré by oslabili občiansky sektor, a to aj obmedzením práce mimovládnych organizácií, varuje pred akýmkoľvek politickým zasahovaním do redakčnej nezávislosti a novinárskej integrity, so znepokojením berie na vedomie plánovanú reštrukturalizáciu RTVS, hlavného verejnoprávneho vysielateľa v krajine,“ čítal v uznesení.

Na jeho vystúpenie sa vtedy prihlásilo 25 poslancov s faktickou poznámkou, opozícia tak natiahla čas rokovania o tomto bode o ďalšiu hodinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Michal SaboPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentProgresívne Slovensko (PS)RTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSMER-SDÚrad špeciálnej prokuratúry