Spojené štáty a Izrael v noci podnikli útoky na päť ropných zariadení v Teheráne a jeho okolí, pri ktorých zahynuli štyria ľudia. Informoval o tom v nedeľu predstaviteľ iránskej ropnej spoločnosti v štátnej televízii.
Generálny riaditeľ Národnej spoločnosti pre distribúciu ropných produktov Keramat Vejskaramí uviedol, že cieľom útokov boli štyri ropné sklady a centrum na prepravu ropných produktov v Teheráne a provincii Alborz.
„Pri incidente zahynuli štyria naši pracovníci vrátane dvoch vodičov ropných cisterien,“ povedal. Dodal, že zariadenia utrpeli škody, no požiar sa podarilo dostať pod kontrolu.
Toxický dym
Nad iránskou metropolou sa po nočných výbuchoch vznášal hustý dym, ktorý vytváral nad mestom tmavý opar. Obyvatelia uviedli, že vo vzduchu bolo cítiť zápach horenia a mesto zostávalo ponorené do šera aj po východe slnka.
Iránsky Červený polmesiac varoval, že výbuchy v ropných skladoch uvoľnili do ovzdušia veľké množstvo toxických uhľovodíkov, síry a oxidov dusíka.
Organizácia zároveň upozornila, že v prípade dažďa môže vzniknúť mimoriadne nebezpečný kyslý dážď, ktorý môže spôsobiť popáleniny kože a vážne poškodenie pľúc.
Musia zostať doma
Iránske environmentálne úrady vyzvali obyvateľov, aby zostali v interiéroch a vyhli sa vystaveniu znečistenému ovzdušiu.
Podľa Vejskaramího má krajina napriek útokom dostatočné zásoby benzínu. Distribúcia palív v iránskej metropole však bola po útokoch dočasne prerušená.
„V dôsledku poškodenia siete dodávok paliva bola distribúcia dočasne prerušená,“ uviedol guvernér Teheránu Mohammad Sádik Motamedíján. Dodal, že úrady pracujú na odstránení problémov.
Irán vracia úder
Spojené štáty a Izrael spustili 28. februára rozsiahle útoky na Irán, pri ktorých zahynul najvyšší vodca islamskej republiky ajatolláh Alí Chameneí. Konflikt sa odvtedy rozšíril do viacerých častí Blízkeho východu.
Irán na útoky reaguje raketovými a dronovými údermi na Izrael a americké záujmy v regióne.
