Útočník vo Viedni nepoužil muníciu zo Slovenska, nákup sa mu uskutočniť nepodarilo

Austria Vienna Attack
Policajné hliadky v centre Viedne po teroristickom útoku. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 4. novembra, 18:52

Strojca teroristického útoku vo Viedni nepoužil muníciu zo Slovenska. Ako ďalej informovala hovorkyňa prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová, slovenská polícia v lete zachytila informáciu, že sa podozrivé osoby z Rakúska snažili nakúpiť muníciu na našom území. Nákup sa im podľa nej však uskutočniť nepodarilo.

Viac o téme: Teroristický útok vo Viedni

Útok pred lockdownom

„Informáciu sme hneď poslali rakúskym kolegom. Viac sa k danej veci vyjadrovať nebudeme, aby sme neohrozili vyšetrovanie v Rakúsku,” dodala Bárdyová.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v tejto súvislosti pripomenul, že nákup munície do zbrane, ktorá bola použitá pri útoku, je podmienený napríklad zbrojným preukazom a nákupným povolením. Páchateľ preto pri snahe o nákup na Slovensku nebol úspešný.

Zároveň minister označil za špekulácie dohady, že by páchateľ mohol mať na Slovensku komplicov. „Toto je vec, ktorú rakúske orgány prešetrujú a my sme im absolútne k dispozícii,“ dodal.

Teroristický útok vo Viedni z pondelka 2. novembra sa odohral krátko po 20:00 v centre mesta, kde si ľudia užívali poslednú noc v reštauráciách a baroch pred začatím pandemického lockdownu. Vyžiadal si štyroch mŕtvych civilistov. Strelca, ktorý mal okrem pušky aj atrapu výbušného opasku, pištoľ a mačetu, zastrelila polícia.

Rakúšania pripúšťajú zlyhanie

Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer pripustil, že v súvislosti s informáciami o páchateľovi pondelkového teroristického útoku vo Viedni, ktoré Rakúšania v júli dostali od slovenských orgánov, mohlo dôjsť k zlyhaniu.

Rakúski predstavitelia tvrdia, že Kujtim Fejzulai, ktorý okrem severomacedónskeho vlastnil aj rakúsky pas, po svojom prepustení oklamal vládny program deradikalizácie. A Nehammer v stredu podotkol, že sa pravdepodobne pokazili aj ďalšie veci.

Slováci informovali Rakúšanov, že Fejzulai sa pokúša nakúpiť muníciu, no podľa Nehammera „v komunikácii a ďalších krokoch sa zjavne niečo pokazilo“. Dodal, že navrhne, aby bola zriadená nezávislá skupina, ktorá preskúma, „kde nastali veci, ktoré sa nemali stať“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa BárdyováKarl NehammerKujtim FejzulaiRoman Mikulec