Ústavný súd prijal na ďalšie konanie podnet prezidentky Čaputovej o paragrafe 363

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Ústavný súd SR na stredajšom neverejnom zasadnutí prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu návrh prezidentky SR Zuzany Čaputovej na začatie konania o súlade ustanovení paragrafov 363 až 367 Trestného poriadku s Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Súd o tom informoval na svojej internetovej stránke.

Terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, podľa hlavy štátu zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci.

Ako Čaputová uviedla vo svojom podaní, na kvalitu právneho štátu a ochranu práv občanov má nezanedbateľný vplyv to, že generálny prokurátor, ako orgán verejnej moci, je oprávnený svojimi rozhodnutiami popierať význam rozhodovania súdov, a tým oslabovať hlas súdov rozhodujúcich v konkrétnych veciach.

Prezidentka doplnila, že je to o to závažnejšie, že rozhodnutie generálneho prokurátora podľa tohto paragrafu nemožno preskúmať. Toto ustanovenie podľa nej neprimeraným a neodôvodneným spôsobom preferuje nepreskúmateľný právny názor jedného človeka v reťazci oprávnených orgánov, čiže súdov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR