Ústavný súd potvrdil pokutu pre Matoviča, môže prísť o mandát

Igor Matovič
Poslanec NR SR za stranu OĽaNO Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš

KOŠICE 6. marca (WebNoviny.sk) – Ústavný súd SR v pondelok rozhodoval na neverejnom zasadnutí o sťažnosti lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča voči pokute takmer 12- tisíc eur, ktorú mu parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií udelil ešte v júni minulého roka. Ako v pondelok informoval portál sme.sk, koaličným poslancom už nič nebráni v tom, aby odhlasovali odobratie poslaneckého mandátu šéfovi OĽaNO Matovičovi.

Rozhodnutie súdu sa dotkne aj iných poslancov

Ako agentúre SITA povedal šéf výboru Martin Poliačik (SaS), nevie odhadnúť, či Matovič príde o poslanecký mandát, alebo len zaplatí pokutu.

„Tým, že súd odmietol dať zjednocovacie stanovisko, ktoré sme čakali, keď sme pozastavili všetky konania, ktoré sme na výbore v tejto veci mali, dalo sa predpokladať, že súd potvrdí staršie  vyjadrenia a potvrdí rozhodnutie výboru. Pre nás to znamená, že všetky konania vo veci živností verejných funkcionárov znovu obnovíme a budeme rozhodovať aj podľa judikatúry ústavného súdu, ktorá je pre nás smerodajná,“ povedal Poliačik.

Rozhodnutie ústavného súdu sa dotkne aj iných poslancov, ktorí porušili zákon ako Matovič. Podobnej chyby ako líder OĽaNO sa dopustili poslanci Eugen Jurzyca (SaS), Stanislav Kubánek (Smer-SD) a Peter Šuca (Smer-SD). Výbor by sa mal prípadmi opäť zaoberať na najbližšom rokovaní počas marcovej schôdze parlamentu.

Môže prísť o mandát

Matovič sa vlani v novembri obrátil na ústavný súd aby preskúmal rozhodnutie parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Jeho podaním sa zaoberal ÚS SR na neverejnom zasadnutí senátu 4. novembra. Senát konanie prerušil s tým, že sudca spravodajca mal predložiť plénu ÚS SR návrh na zjednotenie odchylných právnych názorov.

Poslanec NR SR Igor Matovič by mal výboru Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetliť, prečo nemal pozastavenú živnosť. Líder OĽaNO si zabudol splniť túto zákonnú povinnosť v roku 2016 už po druhýkrát. Po pokute, ktorú musel pre svoje pochybenie už raz zaplatiť, teraz môže prísť aj o poslanecký mandát. Predseda OĽaNO Igor Matovič požiadal o opätovné pozastavenie živnostenského oprávnenia, ktoré mu štát automaticky aktivoval po uplynutí troch rokov, až 30. septembra.

V októbri výbor rozhodol, že Matovič musí oneskorené pozastavenie živnosti vysvetliť. Ak však Matovič príde z dôvodu, že si zabudol pozastaviť živnosť o mandát poslanca NR SR, bude to podľa predsedu výboru Martina Poliačika (SaS) zlou vizitkou Slovenska. „Bude to katastrofálnym vysvedčením právneho štátu, ak príde o mandát na základe tohto pochybenia popri iných veľkých rybách, ktorým ich konanie prechádza,“ dodal Poliačik.

Pozastavenie živnosti vypršalo 10. augusta 2013

Na to, že líder OĽaNO a poslanec NR SR Igor Matovič opäť porušuje zákon, upozornili ešte v septembri 2016 Peter Weisenbacher a Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv. Upozornili na to, že podľa živnostenského registra SR v tom čase živnosť s názvom Mgr. Igor Matovič – regionPRESS bola znovu aktívna.

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií 16. júna 2016 rozhodol o tom, že Matovič zaplatí pokutu vo výške šesťnásobku platu poslanca parlamentu (1961 eur). Dôvodom je, že poslanec s oneskorením obnovil pozastavenie svojej živnosti ešte v roku 2013.

Pozastavenie živnosti Matovičovi vypršalo 10. augusta 2013, pričom opätovne živnosť pozastavil až 2. septembra toho istého roku, čím porušil ustanovenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcie verejného činiteľa. Pozastavenie živnosti podľa zákona o živnostenskom podnikaní nemôže trvať kratšie ako šesť mesiacov a dlhšie ako tri roky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena KrempaskáEugen JurzycaIgor MatovičMartin PoliačikPeter WeisenbacherStanislav Kubánek
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiÚstavný súd SR