USA zamietli zatvoriť Guantánamo, bolo by to pridrahé

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Guantanamo vazenie
Čínske ministerstvo zahraničia kritizovalo Spojené štáty za to, že na Slovensko posiela troch údajne nebezpečných väzňov. Foto: SITA/AP Brennan Linsley

WASHINGTON 2. decembra (WebNoviny.sk) – Kabinet amerického prezidenta Baracka Obamu zamietol zatvorenie vojenského väzenia Guantánamo na Kube a výstavbu jeho náhrady po tom, ako vyhodnotil ministerstvom obrany odhadované náklady na tento krok ako privysoké. Informoval o tom v utorok denník The Wall Street Journal.

Pentagón podľa zdrojov oboznámených s predmetným plánom tvrdí, že uzavretie tohto zariadenia a vybudovanie ďalšej podobnej väznice na území Spojených štátov by stálo americkú vládu 600 miliónov dolárov vrátane 350 miliónov, ktoré by pohltili iba samotné stavebné práce, uvádza daný denník citovaný agentúrou Reuters.

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) medzitým oznámila, že existuje dostatočná právna báza na začatie trestného vyšetrovania vysokých amerických činiteľov vo veci mučenia agentmi Ústrednej spravodajskej služby (CIA) po teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001, informuje agentúra DPA.

HRW vo svojej najnovšej správe uvádza, že legislatívne prekážky, ktorými argumentujú USA, sú „nepresvedčivé“ a vyzýva Washington na potrestanie vládnych činiteľov zodpovedných za odobrenie sporných vypočúvacích metód CIA. Správa prichádza rok po tom, ako Kongres priznal mučenie osôb podozrivých z terorizmu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať