Slovensko v semifinále MS v hokeji do 18 rokov podľahlo USA, Smith strelil hetrik a skóroval aj Dvorský (video)

Slovensko, MS v hokeji do 18 rokov
  • aktualizované 29. apríla 21:51

Mladí slovenskí hokejisti prehrali 1:7 s rovesníkmi z USA v semifinálovom zápase na svetovom šampionáte hráčov do 18 rokov vo Švajčiarsku. Jediný slovenský gól strelil Dalibor Dvorský.

Najlepšími hráčmi duelu v bazilejskej St. Jakob Arene boli obranca Leo Eperješi a útočník Will Smith, ktorý sa blysol hetrikom. V nedeľu tak budú slovenskí reprezentanti hrať v súboji o tretie miesto proti Kanaďanom, ktorí v druhom semifinále utŕžili debakel od Švédov 2:7. Najlepšími Slovákmi na turnaji sa stali brankár Samuel Urban, útočník Dalibor Dvorský a obranca a kapitán Maxim Štrbák.

V minulosti sa iba dvakrát stalo, že sa tím SR „18“ dostal do semifinále svetového šampionátu a v oboch prípadoch bol z toho cenný kov. Na premiérovom šampionáte tejto vekovej kategórie v Nemecku 1999 bral tím okolo Mariána Gaboríka bronz, o tri roky neskôr v Rusku výber s brankárom Jaroslavom Halákom či produktívnym útočníkom Štefanom Ružičkom získal striebro. Slováci hrajú v elitnej kategórii MS hokejistov do 18 rokov po štyroch rokoch. V sezóne 2018/2019 totiž klesli o úroveň nižšie. V jari 2020 a 2021 nemali šancu na návrat medzi najlepšie výbery na svete, turnaj A-skupiny I. divízie MS na Slovensku totiž „zrušila“ pandémia koronavírusu. V apríli 2022 však v Piešťanoch nestratili ani bod a vrátili sa medzi elitu.

Zverenci trénera Tibora Tartaľa začali turnaj triumfom nad Českom (3:2 po sam. nájazdoch), potom v základnej A-skupine podľahli Švédom (3:5) aj Kanaďanom (3:4). V kľúčovom súboji o postup zo skupiny zdolali Nemecko 6:4 a vo štvrťfinále si poradili aj s Fínskom (3:2). Mladí Američania zatiaľ vo Švajčiarsku nezaváhali, v základnej B-skupine postupne porazili Švajčiarov (10:0), Fínov (8:4), Nórov (12:1) aj Lotyšov (7:1) a v súboji o postup do semifinále vyradili Čechov (4:1).

MS v hokeji do 18 rokov – semifinále

• Bazilej

USA – Slovensko 7:1 (3:0, 2:1, 2:0)

• St. Jakob Arena

Góly:
4:16 – 1:0 W. Smith (G. Perreault, R. Leonard)
14:18 – 2:0 C. Hutson (O. Moore, D. Fortescue) / gól padol v hre 4 proti 4
19:26 – 3:0 W. Smith (G. Perreault, Z. Buium) / presilová hra 5 proti 4
20:50 – 4:0 W. Smith (C. Hutson, R. Leonard)
23:44 – 5:0 S. Guzzo (D. Nelson, D. Fortescue)
31:16 – 5:1 D. Dvorský (A. Cedzo, J. Pekarčík)
57:15 – 6:1 D. Nelson (A. Minnetiam)
58:45 – 7:1 C. Eiserman (A. Minnetiam, S. Guzzo) / presilová hra 5 proti 4

Vylúčenia:
13:08 R. Kukumberg – 2 min. (zdržiavanie hry/vyhodenie puku)
14:01 B. Hendrickson – 2 min. (podrazenie)
14:57 D. Fortescue – 2 min. (seknutie)
18:41 P. Masnica – 2 min. (podrazenie)
26:45 C. Eiserman – 2 min. (hákovanie)
48:28 C. Hutson – 2 min. (držanie)
48:28 R. Kukumberg – 2 min. (hrubosť)
50:16 F. Dej – 5 min. + trest do konca zápasu (krosček)
57:44 M. Pisoja – 2 min. (napadnutie)

strely na bránu: 50:28 (23:8, 9:15, 18:5), vylúčenia: 4:4 na 2 min., navyše: F. Dej (5 min. + DKZ za krošček, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: D. Cadieux (Kan.), D. Eriksson (Švéd.) – N. Boivin (Kan.), L. Rampír (ČR), 2 475 divákov

USA: Augustine – Schulz, Minnetian, P. Fischer, Buium, Hutson, Fortescue, Cleveland – Smith, Perreault, Leonard – Terrance, Fine, Moore – Vote, Hagens, Eiserman – Nelson, Hendrickson, Guzzo – Slaggert
Slovensko: Urban (25. Fürsten) – Štrbák, Eperješi, Baran, Chromiak, Pišoja, Královič, Barcík – Dvorský, Pekarčík, Cedzo – Kukumberg, Jenčko, Císar – Gron, Dej, Ridzoň – Masnica, Varga, Párička – Pobežal

I. tretina

Američania začali lepšie a už v prvej minúte Urbanovi pomohla tyčka jeho bránky. Slováci mali prvú veľkú šancu vo štvrtej minúte, Augustine však vychytal Dvorského. V piatej minúte poslal hráčov USA do vedenia Will Smith, ktorý uspel v samostatnom úniku – 1:0.

V strede prvej tretiny Urban dvakrát podržal svoj tím, najskôr po prečíslení dvoch proti jednému a zakončení Perreaulta a potom aj po strele Eisermana. V 15. minúte sa Cole Hutson predral až pred bránku a zvýšil náskok Američanov – 2:0.

O minútu a pol neskôr mohol znížiť stav Masnica, ale z dorážky trafil do tyčky. Pol minúty pred sirénou zámorský tím využil presilovku zásluhou Smitha, ktorý tentoraz prekonal Urbana presnou strelou z kruhu – 3:0.

II. tretina

Američanom vyšiel aj úvod druhej tretiny. V 50. sekunde Smith zavŕšil hetrik, keď úspešne zakončil rýchle prečíslenie troch proti dvom – 4:0.

Na opačnej strane mohol skórovať Jenčko, ale neprekonal Augustina. V 24. minúte Salvatore Guzzo dostal puk za rozhodeného Urbana strelou po ľade a zvýšil náskok výberu USA už na 5:0. Samuela Urbana následne vystriedal v bránke Lukáš Fürsten.

V strede zápasu nevyužili veľké slovenské šance Kukumberg s Cedzom, no v 32. minúte Dalibor Dvorský predsa strelil prvý gól Slovenska úspešnou dorážkou Pekarčíkovej strely – 5:1.

III. tretina

Pekarčík mohol v úvode tretej tretiny pridať druhý slovenský gól, ale trafil tyčku americkej bránky. V 50. minúte nevyužil obrovskú šancu Dvorský, ktorý ani na dvakrát neprekonal Augustina.

V 51. minúte bol František Dej vylúčený do konca duelu za krosček, no Slováci päťminútové oslabenie prečkali bez inkasovania.

V 58. minúte upravil stav na 6:1 presnou strelou do rohu bránky Danny Nelson a 77 sekúnd pred treťou sirénou uzavrel skóre Cole Eiserman strelou od modrej čiary v presilovke – 7:1.

Hlasy po zápase:

• Zdroj: JOJ Šport

Lukáš Fürsten (brankár SR „18“): „Bolo pre mňa ťažké nabehnúť do zápasu, ale keď som skočil do bránky, chalani začali hrať. Stále som dúfal, že zvíťazíme, ale nepodarilo sa to. Cítil som sa dobre, chalani mi pomáhali. Nezáleží na tom, kto bude náš súper o bronz. My sa musíme zamerať na detaily, ideme si po výhru.“

Milan Pišoja (obranca SR „18“): „Bol to veľmi ťažký zápas aj po mentálnej stránke. Chceli sme zvíťaziť, no nepodarilo sa nám to. Musíme to hodiť za hlavu a pripraviť sa na ďalší zápas. Bolo veľmi náročné brániť amerických útočníkov, keďže spolu hrajú a trénujú dva roky v projekte. Vidia sa a vedia o sebe, takže im to ide. Keď som počul fanúšikov, ktorí nás priši podporiť zo Slovenska, tak mi nohy išli samé. Keď opustíme kabínu, o dnešnom zápase sa už nebudeme baviť. Treba myslieť na zajtra, aby sme podali čo najlepší výkon a aby sme si odniesli medailu.“

Dalibor Dvorský (útočník SR „18“): „Mali sme veľmi zlý začiatok, štyrikrát sme inkasovali a to sa ťažko doháňa. Dnes nám to nevyšlo. Všetci to musíme hodiť za hlavu, zbytočne sa tým netrápiť a sústrediť sa na zajtrajší zápas. Bolo skvelé hrať pred toľkými našimi fanúšikmi, veľmi nás tlačili dopredu. Chceli sme im dať výhru, ale bohužiaľ to nevyšlo. Urobíme všetko pre to, aby sme zajtra uspeli a potešili sa aj s fanúšikmi. Musíme mať lepší začiatok, byť nastavení na výhru od prvej sekundy a tak hrať celý zápas.“