Aktualizované: Klimatickú dohodu nemožno opätovne prerokovať, odkázali Trumpovi európski lídri

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 2. júna 06:56

WASHINGTON/BERLÍN/PARÍŽ/RÍM/NEW YORK 2. júna (WebNoviny.sk) – Štvrtkové vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené štáty odstúpia od parížskej klimatickej dohody z roku 2015, kritizovali aj predstavitelia Nemecka, Francúzska a Talianska. Podľa nich dohoda nemôže byť opätovne prerokovaná, ako žiada Trump.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová a taliansky premiér Paolo Gentiloni v spoločnom vyhlásení uviedli, že dohodu považujú za „základný kameň spolupráce medzi našimi krajinami ohľadne účinného a včasného riešenia zmeny klímy“.

Dohodu nemožno opätovne prerokovať

Podľa agentúry AP lídri zdôraznili, že kurz vytýčený v dohode je „nezvratný… Sme presvedčení, že parížsku dohodu nemožno opätovne prerokovať“.

Trump z Bieleho domu vyhlásil, že USA odstúpia od klimatickej dohody, pretože je podľa neho pre Američanov neúnosne drahá. Chce vyjednať takú, ktorá bude pre jeho krajinu „spravodlivá“.

Guterres hovorí o veľkom sklamaní

Trumpovo rozhodnutie odstúpiť od dohody o znížení skleníkových plynov s cieľom zmierniť zmeny klímy označil generálny tajomník OSN António Guterres za „veľké sklamanie“.

Podľa šéfa OSN je dôležité, aby práve USA zostali lídrom v otázkach životného prostredia. Guterres vyjadril presvedčenie, že mestá, štáty a podniky po celom svete „budú naďalej demonštrovať víziu a vedenie tým, že budú pracovať na nízkouhlíkovom, odolnom hospodárskom raste, ktorý vytvorí kvalitné pracovné miesta a trhy pre prosperitu 21. storočia“.

Eurokomisár pre klímu a energie Miguel Arias Caňete označil vyhlásenie Trumpa za „smutný deň pre svetové spoločenstvo“. Podľa eurokomisára Európska únia „hlboko ľutuje jednostranné rozhodnutie Trumpovej administratívy“. Caňete prisľúbil, že „svet môže naďalej počítať s Európou, pokiaľ ide o globálne vedenie“.

Taktiež predpovedal, že EÚ bude hľadať nové spojenectvá – od najväčších svetových ekonomík po najzraniteľnejšie ostrovné štáty vrátane amerických podnikov a jednotlivcov podporujúcich dohodu. „Sme na správnej strane dejín,“ vyhlásil eurokomisár.

Obama nešetril kritikou

Administratíva Donalda Trumpa sa pripája „k hŕstke krajín, ktoré odmietajú budúcnosť“, reagoval bývalý šéf Bieleho domu Barack Obama. Jeho administratíva ju schválila vlani v septembri. Keďže však o dohode nehlasoval americký Senát, nie je pre USA právne záväzná.

Obama uviedol, že krajiny, ktoré sa držia dohody, budú „ťažiť z výhod, pokiaľ ide o vytvorenie pracovných miest a priemyselných odvetví“.

Podľa Obamu Trumpovo rozhodnutie odráža „absenciu amerického vedenia“. Je však presvedčený, že americké mestá, štáty a podniky vyplnia toto vákuum tým, že prevezmú vedúcu úlohu pri ochrane klímy. Poznamenal, že podniky si vybrali „budúcnosť s nízkym obsahom uhlíka“ a už investujú vo veľkej miere do obnoviteľných zdrojov, ako sú veterná či solárna energia.

Rusko postoj USA „rešpektuje“

Rusko si bude plniť svoje záväzky vyplývajúce z parížskej klimatickej dohody, ale rešpektuje vývoj názorov na túto otázku v Spojených štátoch, vyhlásil vo štvrtok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.

„Nie je správne tvrdiť, že parížska dohoda je nevyvážená alebo nerentabilná, alebo že zohľadňuje záujmy iba jednej skupiny krajín, ktorej USA nie sú členom,“ povedal Riabkov pre agentúru TASS. Suverenita ktorejkoľvek krajiny je však podľa neho nesporná. „A to je dôvod, prečo rešpektujeme vývoj politickej línie Washingtonu,“ dodal Riabkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováAntónio GuterresBarack ObamaDonald TrumpEmmanuel MacronPaolo Gentiloni