USA chcú urýchliť hlasovanie OSN o sankciách voči KĽDR a vyhnúť sa dlhým rokovaniam s Čínou

KĽDR SEVERNÁ KÓREA
Foto: ilustračné, SITA/AP

NEW YORK 9. septembra (WebNoviny.sk) — Spojené štáty oficiálne požiadali Bezpečnostnú radu OSN, aby o nových sankciách proti KĽDR hlasovala už v pondelok.

Príslušnú rezolúciu predložili na posúdenie rade v utorok. Administratíva prezidenta Donalda Trumpa sa chce totiž vyhnúť dlhým rokovaniam s Čínou, ktoré pri predchádzajúcich hlasovaniach celý proces spomaľovali. Viacerí diplomati blízki problematike uviedli, že USA žiadajú rýchle hlasovanie, aby vyvinuli maximálny tlak na Čínu.

Žiadajú najprísnejšie sankcie

V reakcii na nedávny jadrový test Severnej Kórey žiadajú Spojené štáty doteraz najprísnejšie sankcie proti vzdorovitej komunistickej krajine.

Konkrétne má ísť o ropné embargo, zákaz exportu textilných výrobkov a zmrazenie účtov severokórejského lídra Kim Čong-una a ďalších vysokých predstaviteľov štátu. Severokórejskí robotníci by tiež už nemali mať možnosť pracovať v zahraniční. Rusko a Čína ako ďalší stáli členovia rady však s novými sankciami nesúhlasia.

Žiadajú obmedzenie zbrojných programov

Severná Kórea už čelí prísnym sankciám zo strany OSN, ktorých cieľom je prinútiť tamojšie vedenie, aby obmedzilo svoje zbrojné programy. V auguste Bezpečnostná rada uvalila na uzavretú Kóreu doteraz najtvrdšie sankcie, pričom jej zakázala vyvážať uhlie, železo, olovo a morské plody.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov